Annons:

Sök

Annons:

KOMMUNEN TOTALSÅGAS – ”SÅ MÅNGA BRISTER”

Hultsfreds kommuns IT-säkerhetsarbete håller alldeles för låg nivå, enligt KPMG. Genrebild.

KOMMUNEN TOTALSÅGAS – ”SÅ MÅNGA BRISTER”

Hultsfreds kommuns IT-säkerhetsarbete sågas stenhårt efter en granskning av KPMG. Bristerna är både många och allvarliga.
– Jag har varit i politiker i många år, men aldrig upplevt att kommunen blir så sågad av revisionen, sa S-politiken Jonny Bengtsson på fullmäktige igår. 

Annons:

Flera kommuner i landet har blivit utsatta för hackerattacker under de senaste åren och drabbats mycket allvarligt när system efter system släckts ned. Förra året drabbades Kalmar kommun av ryska hackergruppen Akira och delar av verksamheten slogs ut. Att reparerera skadorna efter attacken kostade uppemot tio miljoner kronor.

Då ska man vet att Kalmar kommun även före attacken arbetat hårt med sin IT-säkerhet. Det tycks inte Hultsfreds kommun gjort. Arbetet och säkerheten totalsågas i en rapport som revisionen beställt från KPMG.

– Efter att Akira bröt sig in i Kalmar och ställde till med massa bekymmer bestämde vi oss för att granska det här och vi har sett en hel del brister som vi presenterat i kommunstyrelsen, sa revisionens ordförande Torbjörn Carlsson (V) vid fullmäktigesammanträdet i måndags.

Bristerna består bland annat av följande:

  • Otillräcklig planering
  • Inte säkerställt att upprätthålla kontinuitet vid IT-händelser
  • Bristande styrning
  • Tydliga krav och enhetliga arbetssätt saknas
  • Kontinuitetsarbetet varierar mellan olika kommunala verksamheter/enheter
  • Det finns inga dokumenterade kontinuitetsplaner
  • Risken för IT-bortfall har inte beaktats tillräckligt
  • Informationssäkerhetsarbetet bedrivs inte strukturerat
  • Det finns allvarlig risk för IT-avbrott

– Man kan bara tänka sig inom äldreomsorgen hur mycket det kan ställa till, suckade Carlsson.

Vill se åtgärder

KPMG har rekommenderat kommunen att stärka styrningen och kravställningen inom området. Man vill också se tydliga riktlinjer och ansvarsfördelning.

– Det här låter inte så bra för kommunen, hur vi än har hängsle och livrem så kan grupper som vill skada alltid ligga steget före, men jag hoppas vi tar detta på stort allvar och gör det bästa vi kan, summerade Carlsson.

Kommunalrådet Lars Rosander (C) tackade för granskningen.

– Givetvis tar vi det här på allvar, vi kommer behandla det här och kommer se vad vi behöver kunna förbättra. Vi ska se vad vi behöver förbättra och vad som krävs för att ligga i framkant.  

"Aldrig upplevt"

Socialdemokraten Jonny Bengtsson var förbluffad över kritiken:

– Jag har varit i politiker i många år, men aldrig upplevt att kommunen blir så sågad av revisionen. Jag är tacksam för den revisionen för det är så många brister. Jag sitter som andre vice ordförande i socialnämnden och har en fundering till Rosander: hur kommer socialnämnden bli involverad i arbetet och hur ser tidsaspekten ut?

Rosander:

– Jag antar att man samverkar i det här arbetet och jag tror vi har en månad på oss att komma in med åtgärder. Därefter får vi vidta åtgärder.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: