Tolv par skridskor i olika storlek och fem hjälmar med visir överlämnades nyligen till skolan. En gåva på runt 9 000 kronor.
Klasskamraterna Axel Träff, Edvin Wastring, Tova Landin och Makar Prydatko i årskurs fem visar stolt upp lagret av skridskor som finns hos vaktmästaren.
– Det är jättebra att skolan fått skridskor. De gamla var antingen för stora eller för små och vissa var rostiga och inte bra att åka på, säger de.
Saknade större storlekar
Skolan vände sig till samhällsföreningen med en fråga om de kunde hjälpa till med inköpet.
– Skolan har fått skridskor tidigare från Majblommekommittén, men de större storlekarna har saknats. När det är skridskoåkning på idrotten och friluftsdag var det vissa barn som inte hade skridskor, så de fick göra annat, exempelvis gå promenader.
– Nu har föreningen köpt in 38, 39 och 40. Vi pratade med idrottslärarna vad som saknas, så vi kunde köpa in och ge ett bidrag. Vi fick dessutom ett jättebra pris hos Intersport, så de ställde också upp, säger Barbro Strandberg, som är lärare på skolan och därför känner till problematiken, och även en i föreningens styrelse.
Vad säger dina kollegor om gåvan?
– De tycker det är jättebra och är jätteglada över att vi kunde hjälpa till. Det är behjärtansvärt. Det här öppnar ju upp för de som inte har möjlighet att skaffa skridskor, nu blir det en likvärdighet att alla kan vara med.