Annons:

Sök
Gammal idé får nytt liv – letar efter kompanjoner

Annika Stagård har tänkt använda Bistron till sommarloppis. Foto: Lotta Madestam

Gammal idé får nytt liv – letar efter kompanjoner

Det kostar mer än det smakar att hålla öppet på sommaren. Det födde tanken, att använda lokalen till något helt annat. Nu håller Annika Stagård på att sätta ramarna för en ny aktivitet i Hultsfred.

Annons:

I sommar vill Annika Stagård arrangera loppis i Bistron, det vill säga på Hos Annikas nedervåning. Egentligen är det en gammal tanke som ska få nytt liv.

– Jag hade loppis en sommar på det gamla stället och hade samma datum som andra så det blev på fler ställen i Hultsfred. Jag tror på det här med second hand och loppis och man vill ju att det ska leva upp lite i samhället, berättar Annika Stagård.

Hon har bestämt att inte ha öppet i sommar, det kostar mer än det smakar. 

– Framför allt dagtid, så lokalen står ju ledig, så nu planerar jag att testa något nytt.

Vad kan du berätta om planerna?

– Vi är tre olika hushåll som kommer hålla till i Bistron och sälja bra saker vi inte själva har användning av längre. Om man är fler som går ihop kan man hjälpas åt att hålla öppet, så kan man ha enklare fika också. Bistron är en jättebra lokal.

Vill få en regelbundenhet i det

Det finns utrymme för att vara fler än Annika Stagård och de andra två som visat intresse hittills.

– Hur många vet jag inte riktigt, det beror på hur mycket man har att sälja. Någon form av begränsning är det givetvis och jag måste kunna ställa om, för lite evenemang blir det i sommar. Visserligen ute, men det ska ju användas toalett och annat.

Så har man bra saker, allt från kläder och leksaker till husgeråd och prydnadssaker, går det bra att höra av sig.

– Hur vi strukturerar upp det beror på vilka vi blir. Jag har en grundtanke, men vi får sätta ramarna utifrån vilka andra som visar intresse. Jag tänker att man får vara med och låna lokalen och den gruppen det blir turas om att hålla öppet bestämda dagar, så det blir en regelbundenhet i det.

Det finns ju redan flera loppisar i Hultsfred, vad tänker du kring det?

– Att ju fler loppisar det finns, desto fler åker till Hultsfred.    

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: