Intresset för Odling i gemenskap var över förväntan i fjol, så nu hålls upptaktsträff inte bara i Vimmerby utan även i Hultsfred.
Foto: Privat
Intresset blev långt över förväntan när Studieförbundet Vuxenskolan testade att ordna kamratcirklar med fokus på odling i Vimmerby. Allt från balkongodlare till självförsörjande på grönsaker i flera år lockades av nyheten.
Lokalen räckte inte för fler än 25 deltagare, så det bildades en kö när fler hade förhoppningar om att kunna delta.
– Vi fick stänga anmälan. Hälften var från Hultsfreds kommun vilket gjorde att vi bestämde oss för att ha en upptaktsträff även i Hultsfred i år, säger My Larsson, som gör det här ihop med kollegan Marina Karlsson, verksamhetsutvecklare i Vimmerby.
Hur känns det att initiativet blev så populärt?
– Jättekul. Både jag och Marina har ett brinnande intresse för odling, så det känns jättekul att nå ut till flera. Det är många som uppskattat att hitta likasinnade.
Valt att hoppa på även i år
I Vimmerby är tanken att hålla till i Studieförbundet Vuxenskolans lokal den 26 mars och i Hultsfred hålls upptaktsträffen på biblioteket den 27 mars.
– Vimmerby går väldigt bra, många platser är redan uppbokade då många anmält sig i god tid. Så vi kanske får tänka om kring valet av lokal mot slutet, det beror på intresset. Trädgårdsbloggaren och författaren Sara Bäckmo gästar dessutom Frödinge den 19 mars, det finns en chans att det blir en inspirationskälla som ökar intresset eftersom det är rätt målgrupp.
Lära av varandra
Målsättningen med upptakten är att starta kamratcirklar där deltagarna kan byta fröer och plantor med varandra, men också utbyta erfarenheter och lära av varandra kring misslyckanden och vad som gått bra, så man får värdefulla tips.
– Något som verkligen uppskattades vid premiären var att göra studiebesök hos varandra. Det räknar vi med att göra över kommungränsen, så man gör besök i både Hultsfred och Vimmerby, säger My Larsson.
”Gjort något bra”
My Larsson tror inte att det ska vara några problem att få ihop fem kamratgrupper i Vimmerby och lika många i Hultsfred, eller i alla fall tio totalt sett.
– Flera som var med i fjol har valt att hoppa på även i år. Det är vi så klart tacksamma för, då har vi förhoppningsvis gjort något bra när det blev så uppskattat.