Annons:

Sök

Annons:

  • Efter larm om oroligheter – nu upplevs gågatan tryggare

    Gågatan upplevs tryggare. Enligt kommunpolis Ketty Bengtsson var mycket av oroligheterna i centrum kopplade till en grupp individer som inte är kvar längre. Foto: Lotta Madestam

  • Efter larm om oroligheter – nu upplevs gågatan tryggare

    Egon och Vivecka Carlsson, med hundarna Doris och Eddy, bor på Bryggerigatan och håller med om att gågatan känns lugnare numera. Foto: Lotta Madestam

Efter larm om oroligheter – nu upplevs gågatan tryggare

Det upplevs vara lugnare på gågatan i Hultsfred efter tidigare larm om knarkförsäljning, gängbildningar och oroligheter.
– Ett par individer väckte väldigt stor oro hos människorna och de finns inte kvar i Hultsfred, bekräftar kommunpolis Ketty Bengtsson.

Annons:

Gågatan har upplevts otrygg och näringsidkare krävde tidigare att något skulle göras för att få bukt på problemen. Trygghetsmätningar har visat en oro för ungdomsgäng, våldsamma personer och narkotika. Enligt Ketty Bengtsson var mycket av oroligheterna i centrum kopplat till en grupp individer. 

– Ett par individer väckte väldigt stor oro hos människor och det klientelet finns inte kvar. Till viss del sitter de på ett fängelsestraff. Det kanske föll sig så att domar blev klara på en gång, så en större grupp försvann på en gång, så vi är inne i en lugnare period, säger Ketty Bengtsson och fortsätter:

– Kommunen gör sitt, socialtjänsten sitt, polisen sitt. Det gör att de här människorna till slut får vård och straff. Och människor flyttar på sig, vissa klientel flyttar runt i Sverige. Ofta är det ett fåtal individer som utmärker sig, som orsakar mycket.

Mycket tid och resurser

Hon är benägen att hålla med om att det faktiskt är lugnare på gågatan numera.

– Ja vår polisiära uppfattning är att det blivit lugnare och att folk känner sig mer trygga. Cafévagnen gör sitt också, att det händer lite mer och finns något att gå ner till. Så jag hoppas folk vågar ta sig ner till centrum och känner att det inte är farligt att vara på gågata. Inte bara pratar om det, utan att man går dit själv och känner efter.

Hur har ni jobbat för att få en lugnare gågata?

– Vi har lagt väldigt mycket tid och resurser på att vara mer synliga i centrum och stått mycket på gågatan för att bygga trygghet, prata med allmänhet och butiker, så det är väldigt lugnt vad det gäller ordningsstörningarna på gågatan.

Kameraövervakningen positiv

Fotpatrulleringen upphör inte även om det lugnat sig, lovar Ketty Bengtsson som också vill framhålla att kameraövervakningen gjort sitt.

– Ja, det tror jag haft stor inverkan. Man vet om att man blir övervakad. Begår man brott hamnar det på film, så jag tänker att man undviker att begå brott för att man filmas.

"Då hade vi ett helvete" 

Linus Ivarsson är trygghetsstrateg i Hultsfreds kommun. Han håller med om att det blivit lugnare på gågatan.

– Sedan kan det skifta fort, det kan räcka med att det kommer ett par stycken som börjar härja och då är vi tillbaka med missbruket. Kaka söker maka, plötsligt är det inte bara två, utan tre, så blir de fyra, sedan en lägenhet och så är de tio och vi är tillbaka. Jag hoppas verkligen inte det blir som förra sommaren. Då hade vi ett ”helvete”, om jag får uttrycka det så, där handlarna hade problem med missbrukare vid Systembolaget och på gågatan.

Hur skulle du vilja beskriva situationen i nuläget?

– Det känns som den negativa spiralen vänt och blivit positiv, generellt tycker jag att det är så. Nu får vi hoppas och tro att det hänger i sig. Glass- och cafévagnen är ju fantastisk, den lockar ”vanliga” människor som bidrar till ökat lugn och tränger bort det mörka.

Såg knarkhandeln från sitt fönster

Egon och Vivecka Carlsson bor på Bryggerigatan och såg från sin lägenhet hur det förekom knarkförsäljning på gågatan och hur polisen lade ner busarna.

Hur upplever ni att det är nu?

– Det är lugnare. Vi upplever att försäljningen lugnat sig och ungdomsgängen stökar inte på samma sätt längre. De finns kvar, men spelar och har roligt. Torget är ju till för det, vad ska vi ha det till annars, säger paret.

– Sedan är det alltid bra att polisen kör här, det är inte fel, tillägger de.

På gågatan träffar Dagens Hultsfred också väninnorna Barbro, Lisbeth, Inger och Siw, som suttit en lång stund på en parkbänk och pratat. Det hör inte till vanligheten, tillägger de, men alla är glada över gemenskapen.

– Det känns lugnare och trevligare att gå hit, vi har pratat länge, säger de samstämmigt.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: