Fjolårets premiär följdes upp med en minst sagt lika uppskattad Mörlundadag där de lyckade bitarna från förra året kompletterades med lite nyheter. Bland annat var Jimmy Loord engagerad som konferencier.
– Vi hade ständiga uppträdanden från scenen där vi blandade med något för både barn och vuxna. Det var uppskattat, många rörde sig i området runt scenen, säger Elin Nilsson, som tycker att det blev en lyckad dag där programmet fylldes med även en rad aktiviteter passande olika åldrar och utbudet av mat var också större i år.
Hoppades på fler besökare
Innan hade hon och arrangörskollegorna Karolina Skog, Helena Gustafsson och Kajsa Lagergren förhoppningen att Mörlundadagen skulle locka ytterligare några fler besökare. När de summerar årets event är deras upplevelse och uppskattning att de nådde det målet.
– När man gick runt och pratade med utställarna var det många som tog sig fram och pratade med både företag och föreningar och på så sätt visade intresse. Det var kul och Lionståget var återigen fullsatt.
Vågar ni säga att Mörlundadagen återkommer även nästa år?
– Nästa steg är att vi ska träffas och utvärdera dagen och ta kontakt med de som deltog och få in deras tankar. Sedan får vi fundera och ta ett beslut i vilken omfattning det ska fortsätta. Nu har vi kört två bra år, frågan är om man ska fortsätta varje år eller ta vartannat. Det behöver vara lite nytt för varje år, så man ändrar konceptet lite. Så det är svårt att svara på nu. Vi behöver fatta ett beslut tillsammans vi fyra. Men helt klart är vi nöjda.