Annons:

Sök

Annons:

  • ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

    De rivningsklara fastigheterna på Ringvägen har spärrats av och det varnas för asbest. En anmälan är gjord till Arbetsmiljöverket sedan personal vistats i lokalerna utan skyddskläder. Foto: Lotta Madestam

  • ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

    Nu är fastigheterna på Ringvägen avspärrade och endast behörig personal i skyddsutrustning får gå in. Foto: Lotta Madestam

  • ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

    En anmälan om allvarligt tillbud har gjorts till Arbetsmiljöverket sedan ett tiotal personer vistats i källarutrymmena, där asbest hittats efter tjuvarnas stöld av kopparrör. Foto: Lotta Madestam

  • ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

    I samband med att asbesten upptäcktes byttes låscylindrarna på ytterdörrarna ut och fastigheterna spärrades av. "Asbestkontaminerad lokal – tillträde förbjudet" står det på varningslapparna.
    Foto: Lotta Madestam

  • ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

    I anmälan står att ett antal personer besökt två byggnader som står tomma i avvaktan på rivning. All personal som har blivit utsatt har provtagits och följs upp av företagshälsovården, uppger vd Helena Grybäck Svensson. Foto: Lotta Madestam

ANSTÄLLDA UTSATTA FÖR ASBEST – FÖLJS UPP AV VÅRDEN

Anställda på Hultsfreds Bostäder och extern personal ska ha utsatts för asbest i samband med att de vistats i husen som ska rivas på Ringvägen i Virserum. Nu är fastigheterna avspärrade och endast behörig personal i skyddsutrustning får gå in.
”Den personal som har blivit utsatt följs upp av företagshälsovården”, kommenterar Helena Grybäck Svensson, vd.

Annons:

Hultsfreds Bostäder har anmält tillbudet som benämns som allvarligt till Arbetsmiljöverket. I den står att ett antal personer besökt två byggnader som står tomma i avvaktan på rivning.

”Vad de först inte förstått är att inbrott har skett och att som vi tror rör som är isolerade med asbest rivits ned. När så en person besöker en av byggnaderna dagen efter, så ser han att det inte står rätt till och varnar arbetsledningen”, skriver fastighetschef Mikael Pettersson i anmälan.

Pågått längre än befarat

Enligt anmälan rör det sig om bostadsbolagets egen personal som vistats i byggnaderna, men också extern personal. Senare kompletteras anmälan med anledning av att man fått fram ny fakta som visar att första händelsen skedde en månad tidigare än vad som uppgetts.

”Eftersom datumet nu är tidigarelagt så är det även fler personer som utsatts för asbesten”, skriver Mikael Pettersson.

Hur stor mängd asbest det rör sig om i källaren i båda husen har inte gått att få fram, men i anmälan om rivning av asbest till Arbetsmiljöverket står att det rör sig om upp till 30 trasiga rörböjar.

Annons:

Får bara beträdas med skyddskläder

I samband med att asbesten upptäcktes i slutet av oktober byttes låscylindrarna till ytterdörrarna ut för att ingen mer skulle kunna komma in. Det har också satts upp avspärrningstejp, som kompletterats med en varning att lokalen är kontaminerad med asbestfibrer och att det är tillträde förbjuden. ”Endast behörig personal med tillstånd och föreskriven skyddsutrustning får beträda lokalen”, står det i informationen.

Helena Grybäck Svensson är bostadsbolagets vd:

Hur allvarligt skulle du säga att det här är, att folk vistats i den här miljön utan skyddskläder?

”Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och har enligt gällande lagstiftning anmält till Arbetsmiljöverket att personal har varit i en lokal där asbesthaltigt material hade brutits sönder vid ett inbrott”.

Borde det inte kunnat misstänkas att det fanns asbest i lokalen med tanke på stölderna, innan man släppte in personal där?

”När vi fick kännedom om detta stängde vi omedelbart lokalerna. Företaget som ska riva huset kommer att ansvara för saneringen”.

All personal har provtagits

Enligt Helena Grybäck Svensson handlar det om ett tiotal personer som är berörda. Nu ska alla ha genomgått provtagning.

”Den personal som har blivit utsatt har informerats och följs upp av företagshälsovården inom ramen för arbetsmiljöärendet.

Hon säger sig dock inte kunna kommentera vad det är för extern personal.

”När det gäller extern personal kan jag inte kommentera enskilda aktörer men samma information och uppföljning gäller även dem”.

"Klok i efterhand"

Hultsfreds Bostäders styrelseordförande Åke Nilsson kan bekräfta att det är folk från bolaget som rört sig i lokalerna för att kolla upp allting efter stölderna.

– Jag har informerats om att det är en hel del folk som varit inne, det stämmer. Det var rätt naturligt på så sätt, men däremot skulle man ha varit medvetna och haft ett försiktighetsmått helt enkelt, säger Åke Nilsson som inte heller kan uttala sig om hur stora mängder asbest det rör sig om.

Nu måste man bära skyddskläder, borde det varit så även tidigare?

– Ja, och det skulle inte ha varit så många där inne nödvändigtvis. Det är lätt att vara klok i efterhand.

Finns det någon risk för att en sådan här händelse drar en skugga över Hultsfreds Bostäder?

– Ja, allt kan väl dra skuggor när det har gått snett någonstans, men nej, inte på så vis, säger Åke Nilsson. Men det är klart att man lär sig någonting, att man alltid ska vara försiktig.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: