Den gamla kyrkstigen i Mörlunda nämns redan på 1400-talet och det är minst hundra år sedan den användes senast.
Dess historia väckte en nyfikenhet hos Marten Petersen, som såg till att det är möjligt att gå den 725 meter långa sträckan mellan Mörlunda kyrka och Stora Sinnerstad. Arbetet med att återställa stigen blev klart i somras, med hopp om att den skulle användas av både ortsbor och turister.
– Initiativet togs emot bra. De jag frågade berättade att de gick stigen och det blev mycket reaktioner på sociala medier. När jag gick där på hösten såg jag att gräset var nedtrampat, så jag tror att det var många som gick där från att den blev klar, säger Marten Petersen.
Välkomna pengagåvor blev räddningen
Men, Marten Petersen stötte snart på problem med finansieringen av stättorna han byggt för att ta sig över inhägnaderna. Han hade hoppats att kommunen skulle stå för materialet, man fick inga pengar beviljade.
– Så vi gjorde en insamling via Facebook och fick in drygt 4 000 kronor. Jag är jättetacksam för det, säger Marten Petersen som fick ännu en glädjande nyhet.
Ansökan om finansiellt stöd, som han skickat genom hembygdsföreningen till Högsby Sparbank, mottogs positivt.
– Vi fick 20 000 kronor, så i början av december var jag i Högsby för diplomutdelning.
Vad tänker du kring den gåvan?
– Vi var helt klart jätteglada, det betyder att vi kan betala materialet till stättorna och det finns pengar till underhåll. Vi behöver röja hela vägen på nytt, så det blir fritt från rötter och annat. Det är lite att fixa, så folk kan gå där igen till nästa säsong, säger Marten Petersen och fortsätter:
– Kommunen har hjälpt oss med två skyltar om stigens historia som ska sättas upp, en i var ände av stigen. Jag vill montera dem på hållare med skydd mot regn och så vidare. De kommer byggas i januari-februari, så de kan sättas upp senast i april när folk vill börja gå där igen.
Har du några fler framtidsplaner för stigen?
– Det kan bli så att den utvecklas med bänkar, om man vill sätta sig och vila. Jag tänka vad som är möjligt och vad som är bra för stigen. Kanske kan den också komma att förlängas till Stora Aby, ursprungligen gick den ju dit. Det får vi fundera på nästa år.