Här kan en muralmålning bli aktuell. Tommy Svensson Pöder väntar för tillfället på en skiss.
Foto: Lotta Madestam
Väggen mot Hultsfreds Bibliotek kan komma att prydas av en muralmålning. Arbetet har inletts på så sätt att Tommy Svensson Pöder fått i uppdrag att undersöka saken.
– Vi har åtagit oss uppdraget från Kommunstyrelsens Arbetsutskott att ta fram en skiss på hur det skulle kunna se ut och vad det skulle kosta. Det görs professionellt förstås. De har varit på plats i Hultsfred och tittat, och de har fått en tanke hos oss kring vår historia och ”Vi hörs och syns i Hultsfred”. Det finns ingen färdig presentation riktigt än, utan arbetet pågår. Vi måste börja någonstans.
En mångårig idé
Blicken har vänts mot Västervik, där man har flera muralmålningar. Hultsfreds kommun har tagit del av deras projekt och genomförande.
– När vi har en färdig skiss ska det gå en vända till, till våra förtroendevalda. För muralmålningar, i all sin skönhet, är ju inte gratis.
Det här är en diskussion som sträcker sig flera år tillbaka, där idén hoppat mellan olika instanser och där man tittat på vilka fasader som skulle kunna vara aktuella. Nu ligger det på Svensson Pöders bord.
Vad tycker du själv om idén?
– Det är väl trevligt om man kan piffa upp tråkiga och lite gråa fasader, sedan har det nästan blivit extremt mycket på vissa ställen. Men jag har varit för det och tycker att det är positivt och livar upp lite. Sedan är det alltid en känslig fråga hur det ska se ut och var målningen ska göras. Det blir många kockar, säger han och fortsätter:
– Sedan har jag respekt för vad det kan kosta, det har jag alltid när det gäller pengar. Men vi har varit runt och tittat i både Oskarshamn och Västervik.
Kan gå vidare till fler orter
Det finns en tanke att muralmålningar skulle kunna bli aktuella på fler orter i kommunen – om det blir aktuellt att göra en på Valhalls gavel.
– Ja, låt oss säga att det blir ett positivt beslut, då vill vi titta på fler kommunala byggnader på även andra orter. Tanken var det från början. Men, kostar det 10 000 kronor bara för en skiss är det respekt bara där. Just nu är vi i en fas där det knappt kostar något alls, annars hade vi inte gjort det. Sedan tror jag det är en lång historia tills Hultsfred får sin första muralmålning, men häftigt är det, absolut. Och jag tyckte det var spännande att ta uppdraget.
Vågar du drömma något kring när en vägg kan vara målad?
– De säger att jag springer för fort jämt i allt, så det är väl bäst att jag inte säger något, säger Tommy Svensson Pöder och skrattar.