Annons:

Sök

Annons:

  • Företagets modul är klar – det här ska den användas till

    Ikea Industry är klar med sin kontorsmodul, som inretts med kontorslandskap och konferensutrymmen. Foto: Lotta Madestam

  • Företagets modul är klar – det här ska den användas till

    Så här ser det ut från södra sidan av industrilokalen, där modulen upprättats med fasadskiva av grå krossad natursten och plåt, enligt bygglovsansökan. Foto: Lotta Madestam

Företagets modul är klar – det här ska den användas till

Ikea Industry i Hultsfred har färdigställt en kontorsmodul i anslutning till befintlig industrilokal. Nu berättar företaget vad den ska användas till.

Annons:

För ett par månader sedan lämnade företaget in en bygglovsansökan. Redan en knapp månad senare beviljades både bygglov och startbesked, och nu står satsningen klar på fastigheten Husbyggaren 11.

En 214 kvadratmeter stor modul, som upprättats på den södra sidan av industribyggnaden. Knappt 40 meter in från Nytorpsvägen, visar den karta som är en del av bygglovshandlingarna.

”Kontorsmodulen är främst avsedd för att tillhandahålla gemensamma arbetsytor för befintlig personal”, svarar företagets pressavdelning på mail.

”Utgör inte någon betydande olägenhet”

Byggnaden har inretts med tre kontorslandskap och två konferensutrymmen. Enligt företagets uppgifter kommer modulen framför allt nyttjas av IT och operations.

”Men även andra funktioner på plats kommer ha nytta av den”, svarar man med tillägget att man inte har mer att tillägga i dagsläget.

Miljö- och byggnadsnämnden bedömer att åtgärden stämmer väl överens med bestämmelserna i detaljplanen, därför har heller inga grannar hörts i ärendet.

"Åtgärden utgör inte någon betydande olägenhet för grannar och omgivningen”, motiverade nämnden sitt beslut om bygglov och startbesked.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: