När skolvalet förbereddes på Hultsfreds Gymnasium visade det sig att valsedlarna för Miljöpartiet saknades.
Det ser Caroline Axelsson mycket allvarligt på.
– Jag fick en smärre chock när jag pratade med mina lärarkollegor som ordnar med allt inför skolvalet. Våra riksdagsvalsedlar hade glömts att skickas med av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, uppger Caroline Axelsson i ett mail till vår tidning.
”Det är extremt oroande”
Hon fick själv kontakta valkansliet på kommunen för att hämta ett hundratal valsedlar och ge till skolans ansvariga lärare. Nu kan hon inte låta bli att fråga sig hur många andra gymnasier som saknade MP:s valsedlar vid skolvalet.
Vad väcker det här för tankar hos dig som personlig engagerad i partiet?
– Det kan ju ses som försök till påverkan av våra förstagångsväljare. Det gör jag i alla fall. Om vi hade saknats i skolvalet kunde eleverna lätt glömma att vi är ett alternativ även i det vanliga valet, det är extremt oroande för oss gröna.
Annons:
Avsändare: Centerpartiet i Kalmar län
”Löste situationen”
Emilia Söderling är lärare på Samhällsvetenskapsprogrammet, som ansvarade för skolvalet. Hon ser också olyckligt på det hela, och beklagar det.
– Det är klart att det är tråkigt att det har försvunnit valsedlar för ett parti. Det kom dubbla buntar med blanka valsedlar istället. Som tur var löste vi situationen. Annars hade vi inte genomfört valet, om det fattats ett riksdagsparti. Då hade vi ställt in alltihop, säger Emilia och fortsätter:
– Nu löste Caroline det, annars pågår ju röstningen i Valhall så vi hade kunnat hämta valsedlar där eftersom det är samma som till riksdagsvalet. Så det fanns en backup, så det kändes aldrig så mörkt att vi skulle behöva ställa in.
Caroline Axelsson säger att avsaknaden av partiets valsedlar kan ses som ett försök till påverkan av förstagångsväljarna. Hur vill du bemöta det?
– Om det var en medveten aktion av myndigheten så skulle det vara en påverkan, men jag tror och hoppas att det bara var en miss i leveransen av valsedlarna.
”Hade osynliggjort partiet”
Emilia Söderling håller med Caroline, när hon säger att eleverna kunde glömt att MP är ett alternativ även i det vanliga valet, om partiets saknats i skolvalet.
– Ja, det håller jag med om. Alla partiet som finns i riksdagen ska vara representerade. Hade Miljöpartiet inte funnits med hade det kanske försvårat att skriva på en blank röst. Då hade man osynliggjort partiet, så det håller jag med om. Så valsedlarna skulle finnas, så var tanken hela tiden, oavsett vilket parti det var.
Här kan du läsa om skolvalet.