Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var den 10 juni i år som mannen, som är i 65-årsåldern, var inne på Ica Maxi i Oskarshamn för att lämna tillbaka ett par skor som han hade köpt där tidigare. Eftersom han inte hade med sig kvittot fick han inte returnera skorna utan gick därifrån. På vägen ut ur butiken tog han med sig kläder förbi kassan utan att betala för dem.
I förhör har mannen sagt att han ”inte vet vad som flög i honom”, står att läsa i domen. Han menar att han inte hade planerat detta och tänkte gå tillbaka med varorna han inte hade betalat för, men hann inte göra det innan han blev stoppad.
Tingsrätten konstaterar kort att det är klarlagt att mannen passerat sista betalstationen utan att betala för kläderna och därmed gjort sig skyldig till ringa stöld. Påföljden bestämdes till 80 dagsböter om 50 kronor, totalt 4 000 kronor. Mannen ska också betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.