När mannen i 90-årsåldern låg och sov i sin bostad tog sig två tonårspojkar, boende på samma ort i Kalmar kommun, in i hans bostad och stal kontanter och ett antal föremål – utan att mannen vaknade. Detta skedde i augusti förra året. Den ene av dem utförde sedan en identisk stöld hos mannen månaden efter.
Den tredje gången, i november 2024, maskerade sig de båda, utrustade sig med ett pistolliknande vapen och bröt sig in i mannens bostad. När mannen vaknade riktade de vapnet mot honom, hotade honom och tvingade till sig två hagelgevär, ammunition och ett antal fickur.
Den gamle mannen lyckades till slut trycka på sitt hemtjänstlarm, och då försvann tonårspojkarna därifrån.
Bröt sig in hos gammal kvinna
Hagelgevären förvarades sedan hemma hos den äldre av de två tonårspojkarna, men också hos ett par vänner till honom – även de tonåringar och bosatta på samma ort. En av dessa killar ska ha försökt sälja en del av stöldgodset och anses därför ha gjort sig skyldig till häleri.
I december var de båda tonåringarna, som begick rånet mot den äldre mannen, i farten igen. Denna gång bröt de sig in hos en kvinna i 90-årsåldern i Mönsterås mitt i natten. Där kom de bland annat över kvinnans bankkort. Det förvarades sedan hos killen som gjorde sig skyldig till häleri vid rånet hos den gamle mannen i Kalmar, vilket han även döms för i detta fall.
En rad övriga brott
I åtalet har även en rad övriga brott behandlats. Bland annat har flera av de redan nämnda tonåringarna, samt några andra kompisar till dem, gjort sig skyldiga till stöld av datorer och elektronikprylar både från Kalmar kommun och från ett företag i Kalmartrakten.
Här finns också en misshandel av en pojke under 15 år i samband med en rymning från ett HVB-hem i Blekinge. Här både sparkade och slog de offret mot huvud och kropp, och åklagaren ville att de skulle fällas för grov misshandel, men det stannade vid misshandel av normalgraden. Det var för övrigt denna händelse som var startskottet för den omfattande polisutredningen.
Noterbart; domen är på hela 152 sidor.
Fängelse för en av dem
Så här döms de åtta ungdomarna:
- Pojke, under 18 år, Kalmar
Döms för: Egenmäktigt förfarande, grovt hemfridsbrott, grovt vapenbrott, två fall av inbrottsstöld, rån, två fall av stöld.
Påföljd: Sluten ungdomsvård 1 år och 2 månader.
- Pojke, 15-årsåldern, Kalmar
Döms för: Egenmäktigt förfarande, grovt hemfridsbrott, inbrottsstöld, stöld. Frikänns från en stöld.
Påföljd: Ungdomsvård.
- Man, 20-årsåldern, Kalmar
Döms för: Två fall av häleri, häleriförseelse, stöld, vapenbrott.
Påföljd: Fängelse 2 år.
- Pojke, under 18 år, Kalmar
Döms för: Misshandel.
Påföljd: Ungdomsvård, ungdomstjänst 70 timmar.
- Pojke, 15-årsåldern, Norrköping
Döms för: Misshandel.
Påföljd: Ungdomsvård.
- Kvinna, 20-årsåldern, Uppvidinge
Döms för: Häleri.
Påföljd: Villkorlig dom, 30 dagsböter om 50 kronor, totalt 1 500 kronor i böter.
- Pojke, under 18 år, Kalmar
Döms för: Rån, vapenbrott.
Påföljd: Ungdomsövervakning 11 månader.
- Man, 20-årsåldern, Kalmar
Döms för: Medhjälp till stöld.
Påföljd: Villkorlig dom, 30 dagsböter om 50 kronor, 1 500 kronor.
Utöver det ska de dessutom, i olika konstellationer och i vissa fall solidariskt med sina vårdnadshavare, betala över 100 000 kronor i skadestånd till mannen i 90-årsåldern som rånades under pistolhot, 8 000 kronor till den 90-åriga kvinnan som fick sitt bankkort stulet, 14 300 kronor till företaget som fick sina datorer stulna samt 40 000 kronor till den misshandlade pojken.