Annons:

Sök

Annons:

Kvinna misstänks för upprepade stölder i samma matbutik

Foto: Bildbyrån

Kvinna misstänks för upprepade stölder i samma matbutik

En kvinna i 60-årsåldern från Hultsfreds kommun misstänks för flera stölder som har inträffat på Ica Nära Mathuset Hultsfred under senaste månaden. 

Annons:

En kund på Ica Nära Mathuset Hultsfred såg vid 16-tiden i onsdags hur en annan kund stoppade på sig varor i en väska och lämnade butiken utan att betala. Kunden tipsade personalen om händelsen och de började titta på övervakningskamera och såg stölden. 

Personalen på Ica uppger att det är en ganska frekvent kund och har nu samlat in kameraövervakning under en månads tid. 

– Som jag förstår det var onsdagen den 8 oktober senaste gången och därifrån har man gått en månad bakåt och kollat. Det sker ringa stölder/stölder vid samtliga tillfällen som kunden är inne i butiken. Det framkommer inte hur många stölder det rör sig om under en månads tid, säger Hampus Haag vid polisen i Vimmerby. 

Polisen håller just nu på och arbetar i ärendet.

– Vi ska försöka få klarhet i det och reda hur många stölder det är. Det är under arbete, säger Hampus Haag. 

En kvinna i 60-årsåldern hemmahörande i Hultsfreds kommun är uppsatt som misstänkt. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons: