Samtidigt som en omhändertagen Hultsfredsbo släpptes efter tillnyktring i arresten i Västervik, utsattes polisstationen för skadegörelse. Misstankarna riktades så klart åt ett visst håll, vilken även bekräftades av övervakningsfilm.
Polisen har upprättat en anmälan om att polisstationen har utsatts för ringa skadegörelse. Det handlar om en termometer som har slitits bort från fasaden och förstörts.
Man hade dock inga större problem att hitta den skyldige. Skadegörelsen inträffade nämligen vid 02-tiden under natten till torsdagen, precis samtidigt som en person som hade varit omhändertagen för fylleri hade släppts. Ännu lättare blev avslöjandet i och med att hela händelseförloppet hade fångats av polisstationens övervakningskamera.
Misstänkt är en man i 40-årsåldern bosatt i Hultsfreds kommun.