Annons:

Sök

Annons:

  • Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete

    Lena Ewenson visar upp en av dockorna Galleri Kopparslagaren fått skänkta till sig och som ska säljas på julutställningen. Foto: Lotta Madestam

  • Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete

    Fjolårets rekord rök all världens väg när 42 medlemmar anmälde sig till julutställningen där många målningar visas.

  • Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete

    Oppositionsrådet Tomas Söreling och kommunalrådet Lars Rosander har målats av Anders Hall.

  • Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete
  • Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete

Dockor på utställning får nya ägare – skänker pengar till viktigt arbete

Utställningen till jul är den där medlemmarna får chans att visa upp sin blandning av alster. Fjolårets rekorddeltagande följs upp med ett nytt rekord.

Annons:

Julutställningen på Galleri Kopparslagaren lockar så många som 42 medlemmar.

– Det var 34 i fjol, då tyckte vi det var mycket, säger föreningens Lena Ewenson i en paus i arbetet med att färdigställa inför lördag när utställningen öppnar.

Vad tror du det beror på att intresset växer?

– Vi har haft mycket besök här på Kopparslagaren, det sprider sig och jag tror att det stimulerar folk att bli kreativa själva, efter alla intryck man får. Kanske är det efterdyningar av pandemin.

Stor blandning av alster 

Det är flera nya utställare. Dessutom har föreningen fått nya medlemmar från Vimmerby rent av, som medverkar för första gången.

Så i år finns en blandning av smycken, dockkläder, mycket målningar men också mycket stickar, virkat och vävt. Med andra ord mycket traditionellt handarbete.

– Hantverket är på frammarsch. Det syns i landet i stort och det syns här, säger Lena Ewenson.

Bland sakerna finns också sju handgjorda porslinsdockor som en arvtagare skänkt till Galleri Kopparslagaren.

– De ska vi sälja och har bestämt att skänka halva intäkten till Kvinnojouren Hultsfred-Vimmerby.

"Konstrundan fantastisk"

Utställningen pågår till den 10 december. Vid skyltsöndagen den 26 november blir det också julmarknad i kvarteret Kopparslagaren med grillade marshmallows, marknadsstånd, loppis och glögg.

– Julutställningen är en av våra mest besökta utställningar, men jag måste säga också och Konstrundan var fantastisk. Då kom det jättemycket folk och många nya besökare, säger Lena Ewenson.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: