Det är en gammal tradition att ge medlemmarna utrymme att visa upp sin konst och konsthantverk. För många har julutställningen rent av blivit en språngbräda att våga visa det man skapat offentligt.
– Förra året såldes det dåligt, det märks att folk håller i plånboken. Det som går bäst är saker att använda, som stickade sockor och vantar, medan det är svårt att sälja konst, så i år har väldigt många lagt sig på väldigt låga priser, är en reflektion Lena Loiske gör inför premiären.
Vad säger du om utbudet?
– I år har vi inte lika mycket trähantverk, men Gunnar Karlsson finns med, med några saker. Annars är det mest konst. Vi "tävlar” med Näs och enormt många julmarknader dit våra medlemmar åker.
I år kan Lena Loiske räkna samman 28 deltagande medlemmar, det är något under i antal mot hur många som brukar medverka i julutställningen som öppnar på lördag.
– Just att nätverka är en viktig sak med Kopparslagaren, kulturbyggnadsvården är en annan, säger Lena Loiske och tillägger:
– Vår uppgift är så klart att ordna utställningar, men en annan viktig uppgift är att hålla fint i området.
Nykomlingar i teamet
De flesta har varit med tidigare, men tre är nya; Anita Gabrielsson som fyllt en hörna med stickat, Kristina Westerberg, akvarell, och Karolina Stenström, broderi och stickning.
Julutställningen pågår till den 13 december.
– På första advent öppnar vi upp på baksidan, tänder eldar, bjuder på glögg och grillade marshmallows. Vi säljer också kärvar och fågelmat, och i parstugorna säljs olika hantverk.
Medlemmar som ställer ut på julutställningen:
Aline Grindatto, tovade broscher
Anita Gabrielsson, stickat och virkat
Anita Widman, målning
Berit Emstrand, målning
Birgit Sasse, målning och stickat
Birgitta Johansson, textil
Carina Frööjd, målning
Cecylia Rosén, målning
Christina Berg, målning
Daniel Wigren, målning och fantasiskapelser
Eva Lind, målning
Evelina Schön, virkat
Gunilla Karlsson, målning
Gunnar Karlsson, finsnickeri
Irfan Dzinic, målning
Jadwiga Maciejewska Bengtsson, Målning
Karolina Stenström, broderi och stickning
Kristina Westerberg, målning
Lena Loiske, målning
Lina Anemyr, blyertsteckning
Lotta Weinfors, virkat och vävt
Mona Bäckman, glas, smycken och trä
Stefan Örneborg, målning
Steve Balk, målning
Taina Axelsson, målning
Tarja Engström, målning och trä
Ulrika Andrews, målning