Bild från SPF:s studiebesök på Plannja i Järnforsen.
Foto: Privat
Eftersom säkerhetsaspekten är mycket viktig för företaget, så checkades vi först av allt och fick en namnskylt runt halsen, samt information om vart vi skulle ta vägen, om något inträffade. Därefter välkomnades vi med “gofika” och information om det framgångsrika företaget.
Sedan var det dags för rundvandring i de omfattande byggnaderna, men då krävdes det säkerhetsutrustning i form av hjälm, stålhätteskor samt reflexväst.Fyra kunniga och trevliga guider visade oss runt och berättade om verksamheten och deras olika produkter i form av tak, väggar, hängrännor m.m. i plåt, aluminium och koppar, som går att få både som standardtillverkade alster liksom specialbeställda.
Vi imponerades alla av att det var så rent och fint och var sak på sin plats överallt i lokalerna, vilket verkade vara en hederssak för företaget. Vår initiativtagare till studiebesöket Göran Pettersson framförde vårt tack till våra guider och överlämnade en lomma och vi tackar Göran för hans organisation av besöket.
Vid datorn Gunborg