Annons:

Sök
  • Efter nya beskedet – lokalt företag ska se över sin bemanning

    Vd Richard Forssman tvingas konstatera att bygget av Vänersborgs tingsrätt ska upphandlas igen, vilket drabbar Fasadglas i Hultsfred. Foton: Lotta Madestam/Pressbild

  • Efter nya beskedet – lokalt företag ska se över sin bemanning

    Tillverkningen av Vänersborgs tingsrätt skulle varit igång nu i fabriken i Hultsfred, istället är dagens besked att affären ska upphandlas på nytt. Foto: Lotta Madestam

Efter nya beskedet – lokalt företag ska se över sin bemanning

Sernekes konkurs har berövat Fasadglas ett mångmiljonprojekt. Tingsrätten i Vänersborg ska upphandlas på nytt.
– Vi ska se över bemanningen nästa vecka, för att se hur den påverkas, säger vd Richard Forssman.

Annons:

Projektet skulle gått igång vid månadsskiftet januari-februari. Efter att Serneke Sverige AB gått i konkurs står Fasadglas utan svar på om företaget får bygga fastigheten som ska bli Vänersborgs tingsrätt. Ett projekt som var värt 35 miljoner kronor för moderbolaget Fasadglas Bäcklin AB och tio miljoner för Fasadglas produktion, det vill säga fabriken i Hultsfred

– Idag har vi fått ett formellt besked att Vestia, som tagit över efter Serneke, ska göra en ny upphandling, säger Richard Forssman.

Vad är bakgrunden till det?

– Vi fick möjlighet att räkna på jobbet på nytt i och med att det gamla avtalet förverkades när Serneke gick i konkurs. På grund av olika kostnadsökningar, bland annat för material och förändringar på byggplatsen, blev konsekvensen att Vestia fick ett dyrare pris av oss. 

Enligt Richard Forsmann tyckte Vestia att Fasadglas prislapp var för hög, så nu vill de se om någon annan kan göra det billigare, eller om det kan göras på ett annat sätt.

Vad betyder det här för fabriken i Hultsfred?

– Ett tillfälligt hack i kurvan i och med att vi har en planering som ligger sedan länge, som normalt inte flyttas. Men det är klart, när ett bolag går i konkurs blir det ett hål helt plötsligt. Samtidigt hade vi andra affärer som vi nu lyckats leverera i tid, det är ju jätteviktigt. För man ska veta att tillverkningen i Hultsfred är väldigt ny fortfarande, den är inte helt kalibrerad ännu.

Kan det här komma att betyda att ni behöver permittera eller varsla anställda om uppsägning?

– Vi ska se över bemanningen nästa vecka, för att se hur den påverkas. Tingsrätten är ju ett betydande jobb. Vi vet att vi har jättemycket jobb i augusti, så det är april-juni som blir tufft. Allt eftersom projekteringar blir klara skickas det till Hultsfred, så vi har sagt till ett par kunder att vi kan starta deras projekt tidigare. Det hänger på att det ska ritas klart, men vi hoppas få in två jobb som inte var planerade så här tidigt. Utöver det har vi två jobb på väg in som försörjer oss under hela 2026.

Hur ser du på möjligheterna att det ändå blir ni som får bygga tingsrätten, trots en ny upphandling?

– Det är svårt att säga, men jag har svårt att se att någon annan kan göra det på ett billigare sätt. Men, tillägger Richard Forssman, vårt dilemma nu är att allt eftersom det fylls på med andra ordrar blir tillverkningen full. Vi har förklarat att det finns utrymme nu i Q2, men det är ytterst tveksamt om det finns i Q3 och Q4.

Tidigare ville du inte säga att Fasadglas drabbats av Serknekes konkurs. Hur ställer du dig till det nu?

– Vi trodde inte att vi skulle påverkas. Vi har lagt jättemycket tid på att rita upp det här och nu blir det en ny konkurrensrunda, vilket kanske försenar projektet ett halvår.

Är du orolig när det blev som det blev?

– Det är väldigt tråkigt att det påverkar genom att det inte är något man styr över i det här läget. Vi tar konsekvenserna och har redan planerat för att ta in de två andra kunderna.

– Å andra sidan, hade det gått igång som det var tänkt med Serneke hade vi stått med ökade kostnader. Nu fick vi möjlighet att räkna på nytt, vi får inte lov för våra aktieägare att ta en affär, som vi nu vet hade givit oss en förlust.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: