Annons:

Sök

Annons:

Hängt på bojkott av matvarujättarna –

Helén Barman har hängt på bojkotten. "Äntligen känner jag att svenska folket strävar mot samma mål", säger hon. Foto: Privat

Hängt på bojkott av matvarujättarna – "Känns rätt gött i hjärtat"

Matpriserna stiger – igen. Den här veckan uppmanas till bojkott av matvarujättarna, bland annat ICA, Willys och Coop, i syfte att säga emot. 
– Vi vill att regeringen ska bry sig och vi vill att någon ska se alla hårt arbetande människor som knappt har råd att överleva längre, säger Helén Barman från Vena.

Helén Barman är en av de som uppmanar till bojkott av de stora matvarukedjorna den här veckan. Hon är tydlig i sin ståndpunkt, även om hon säger sig förstå att det inte gör någon stor skillnad för matjättarna, däremot för kunderna så länge man når politikerna och cheferna med budskapet.

– Äntligen känner jag att svenska folket strävar mot samma mål. Jag vill tro och hoppas att vi är väldigt många som är med på detta tåg "bojkotten mot de stora matbutikerna".

Varför har du valt att engagera dig?

– Jag tror jag talar för många som är med i bojkotten, vi vill att regeringen ska bry sig och vi vill att någon ska se alla hårt arbetande människor som knappt har råd att överleva längre. De kan höja priset på lyxig choklad från Dubai, men låta basvaror hållas billigt.

”Kan diskutera hur länge som helst”

Helén Barman säger sig kunna diskutera detta hur länge som helst och hon skräder inte orden.

– Vi vill göra ett statment, det är en demonstration mot politikerna, regeringen, chefer – de som kan göra skillnad. Kalla det vad du vill, men de känns ändå rätt gött i hjärtat att se svenska folket äntligen enas och gå mot samma håll för en gång skull på väldigt många år.

Bojkotten har väckt starka reaktioner hos köpmännen som menar att det är fel väg att gå, hur vill du kommentera det?

– Denna vecka handlar inte om att vi ska ta vinsten ur butikerna, vi vill inte att folk ska sägas upp, butiker stängas eller annat som motståndarna vill få de till. Vi vill sätta ner foten, de räcker nu. 

De butiker som ska undvikas är enligt initiativtagaren Annika Morina från Knivsta Ica, Coop, Hemköp, Willys, City Gross och Lidl. På tisdagseftermiddag hade Facebookgruppen vuxit till att ha hela 1,9 miljoner medlemmar.

Märker en liten uppgång i Matlådan

Helén Barman har som målsättning att inte handla något alls till sig och barnen under veckan, men skulle det bli akut väljer hon Venas obemannade butik.

– De håller nere priserna så mycket de kan för oss invånare, i synnerhet för ortens pensionärer, och jobbar för att få ha kvar butiken lika mycket som vi Venabor.

Lotta Gudmunsén, ägare av 24Food Matlådan, säger sig redan ha sett en liten uppgång, efter Helén Barmans inlägg tidigare i veckan.

"Men framförallt är vi tacksamma för medvetenhet och förståelse för att det är tufft för oss små handlare att konkurrera med de stora. Vi har fin stöttning från våra kunder. Det bor så trevliga och kloka människor här i Vena", svarar hon på SMS.

På Facebook riktas en liknande uppmaning till invånarna i Silverdalen och Lönneberga, att de ska stödja ortens butik Nära Dej.

Bojkotten är en vecka, vad tänker du kring att allt är som vanligt igen på måndag?

– Bojkotten är inte slut bara för att vecka tolv tar slut, säger Helén Barman. Där efter följer fler demonstrationer på uppmaning av Annika Morina tills vi får se ett resultat.

 

Här kan du läsa en artikel med lokala handlare, hur de ser på bojkotten.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: