Samarbetet med Rhea Bergman inleddes under hösten och gav Selma Kiedrowicz en idé om att utveckla verksamheten med event- och mingeldagar, nu när man är två företagare som erbjuder behandlingar och grupp-paket.
– Vi hade den första den 6 september, sedan har det fortsatt varannan lördag. De här mörka dagarna som väntar oss blir tråkigare och deppigare, så tanken är att samla folk, så de kan hitta på lite roligt tillsammans. De kommer hit för gemenskap, äter en bit mat, vi lär om hår och hud, allt utifrån sällskapet vad de vill ha och efterfrågar, och så ingår det behandlingar. Allt från hårklippning och ansiktsbehandling till klassisk svensk massage, berättar Selma Kiedrowicz, som har plats för sex-sju personer per gång i sin salong utmed Storgatan i Virserum.
Investerat i kroppsmaskiner
Hon har dessutom gjort en för henne stor investering i två maskiner, en kryolipolysutrustning, i vilken man kyler ner fettdepåer för att initiera en process där fettcellerna gradvis elimineras av kroppen. Det andra är en så kallad kavitationsmaskin, som används för kroppsskulptur och hudåtstramning.
– I den får man behandling för att minska celluliter och strama åt huden.
Vad har fått dig att satsa på det här?
– Jag har några väldigt intresserade, som har frågat om jag inte kan ta hem de här maskinerna. Så man kan säga att jag har investerat för att det finns en efterfrågan. Jag har hört de som åker utomlands för behandlingar, och det ska finnas en maskin i Västervik, men jag tror inte att det finns någon närmare.
Vad tror du att det kan komma att betyd för verksamheten?
– Mer möjligheter för mina kunder, och att jag får in fler ben i verksamheten. Jag vill inte att de bara ska kunna komma in för hårbehandling, utan jag gör även naglar, smink, massage, piercing och små tatueringar. Det är sådana delar jag utvecklat företaget med sedan starten 2022.
Du är inte orolig över att späda på kroppshysterin, som vissa inte mår så bra av?
– Nej, nej. Jag är emot att göra människor smala. Om det kommer in en smal tjej som vill göra ”det här och det här”, så kommer jag säga nej. Det ska vara de som verkligen har behov av det och som kanske mår dåligt över sitt extrafett.