Annons:

Sök

Annons:

Nu höjs matpriset för de äldre – beslutet klubbades

Från och med 1 juni får äldre personer i Hultsfred betala självkostnadspris för sina matlådor. Genrebild. Foto: MostPhotos

Nu höjs matpriset för de äldre – beslutet klubbades

Priset för de äldres matdistribution höjs från och med 1 juni. De tidigare 71 kronorna per portion blir nu 80.

Annons:

Beslutet är en följd av att Vimmerby kommun lagt ned sin matdistribution. Hultsfreds kommun har sedan dess gjort en upphandling där vinnaren blev ett företag i Solna.

Tidigare har det funnits en taxa som styrt priset som de äldre får betala och det har legat på 71 kronor. Nu är priset per portion 80 kronor och kommunen ändrar nu så att äldre istället betalar självkostnadspris för sina matlådor.

Framtida prisjusteringar meddelas tre månader i förväg och ska gälla i minst ett år. De ska följa SCB:s konsumentprisindex med basmånad oktober 2024.

"Det kan man beklaga"

Fullmäktige var enigt i beslutet och Åke Nilsson var enda politiker uppe i talarstolen.

– Det kan vara på sin plats med en liten komplettering. Jag tror jag är rätt underrättad om jag säger att det här avtalet ska löpa på två år och det kan ju vara värt att notera det med tanke på att vi då kan utvärdera det under tiden och se hur det slår och vilka som vill nyttja det. Jag har ju också läst att man förundras lite över att vi ska köra mat från norr om Stockholm och så vidare och det kan jag också förundra mig över. Men även lokala leverantörer har kunnat vara med, men de har inte riktigt platsat utifrån kravställningen i upphandlingen. Därför blev det på det här viset och det kan man beklaga, sa han.
Mer om ärendet kan du läsa här.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: