Mikael Karlsson är tydlig, han är inte positiv till regeringens återvandringsbrev. "Det är inget vi ska vara delaktiga i och jobba för", säger han.
Foto: Lotta Madestam
Återvandringsbrevet från regeringen tas med andra ord inte emot med positivitet i Hultsfreds kommun. Inte här heller kan tilläggas, för i media har framkommit att många kommuner svarat "nej tack!"
Bakgrunden är att regeringen och SD vill att fler som invandrat till Sverige ska återvandra. Därför ska återvandringsbidraget höjas kraftigt och det har också tillsatts en nationell samordnare i syfte att hjälpa landets 290 kommuner, så de har tillräckligt bra förutsättningar att stimulera frivillig återvandring.
”Behöver alla våra invånare”
Samordnaren har skickat ut ett brev till alla kommuner med ett erbjudande om ett möte. Nu har man förvisso inte svarat på det brevet än, understryker Mikael Karlsson, men det tycks inte finnas något intresse av att tacka ja från Hultsfreds kommuns sida.
– Utifrån det vi diskuterat inom politiken, och det är även min personliga åsikt, så ska vi inte vara delaktiga i och jobba för det här. Vi behöver alla våra invånare. ”Vi är vi”, säger han.
Är ni överens över partigränserna?
– Det här ligger på tjänstepersonnivå, det är där man håller på att titta på det, men det kom upp till diskussion i KSAU under tisdagen eftersom det var i ropet. Så jag har bollat med de i KSAU, där ser vi på det likadant.
”Helt emot våra värderingar”
Mikael Karlsson framhåller flera skäl till att inte tacka ja.
– Vi är en kommun med utflyttning, vi ska inte bli färre än vi är och vi behöver kompetensförsörjning på alla sätt och vis. Det handlar också om allas lika värde. Det här är helt emot våra värderingar.
Även Vimmerby har tydligt deklarerat att man inte är intresserad.
”Alla är lika mycket värda och det där får de lösa på annat sätt”, sa kommunstyrelsens ordförande Eva Kindstrand Ströberg (S) till vår tidning under tisdagen.
– Likt Vimmerby har vi som sagt inte svarat än. Jag tror inte vi behöver krångla till det, utan bara tacka nej till att vi inte vill vara delaktiga i den utredningen. Det är där vi börjar, säger Mikael Karlsson.