Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Hultsfred

S siktar på att bryta högerstyret – ”Vill prioritera annorlunda”

Alexandra Svensson ligger bra till för att bli Hultsfreds nästa kommunalråd. Foto: Stefan Härnström

S siktar på att bryta högerstyret – ”Vill prioritera annorlunda”

Socialdemokraterna har inte styrt Hultsfreds kommun sedan 2010. Nu har partiet sin kanske bästa chans på länge.
– Det känns väldigt positivt, säger kommunalrådskandidaten Alexandra Svensson.

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Centerpartiet i Hultsfred

Utanför familjen Rosander och nuvarande Mikael Karlsson har Hultsfreds kommun enbart haft socialdemokrater som kommunalråd. Bengt Rosander (C) ledde kommunen mellan 1974 och 1994 och brorsonen Lars mellan 2011 och fram till sin avgång 2025.

Mellan 1995 och 2010 var det S som styrde kommunen och nu har partiet ett ypperligt läge att komma tillbaka till makten i kommunen – inte minst på grund av att ett samarbete mellan C och SD känns osannolikt. Andra faktorer som talar för S är den svåra mandatperioden och populäre Lars Rosanders avgång. 

– Vi vill vara med och ta ansvar och även prioritera lite annorlunda. För vår del handlar det mycket om skola, vård och fritid. Det är de områdena som vi vill satsa på, säger kommunalrådskandidaten Alexandra Svensson. 

”Vill göra ett bättre val”

Partiet utesluter samarbete med Sverigedemokraterna.

– Vi har den linjen på riks och i regionen och vi följer den i kommunen också.

Vilket styre ser du helst?

– Det har vi inte funderat på, vi tar den diskussionen efter valet.

Har ni satt upp någon målsättning när det gäller valresultat?

– Det har vi inte gjort så, men vi vill göra ett bättre val än förra gången och vara med och påverka kommunen. Efter den här mandatperioden känner vi att det behövs en ny ledning.

Om ni blir största parti, är det ett måste för er att ha kommunalrådsposten?

– Kommunalrådsposten har alltid tillhört största paritet och vi ser inte att det skulle vara annorlunda nu, men de andra posterna i nämnder och så förhandlas det ju om.

Varför vill du bli nytt kommunalråd?

– Jag vill vara med och påverka kommunen, få en budget i balans, men också för att genomföra satsningar på skolan, vården och omsorgen.

Många av toppnamnen i den här valrörelsen är nya, hur märks det?

– Jag tycker det märks på så sätt att det är mer debatt, många ser ett behov av att komma ut och profilera sig.

Finns Hultsfredsandan kvar?

– Både ja och nej, skulle jag säga. Jag tänker att alla ser till kommunens bästa och att det är bra att det kommer fram olika åsikter och blir mer debatt. Vi får se hur det blir efter valet.

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Centerpartiet i Kalmar län

Kulturen ska få en större plats

Mycket i den kommunala valrörelsen handlar om vägen till ordning och reda i ekonomin. Flyktingkrisen blev en ekonomisk jackpot för Hultsfreds kommun, men vinsterna har sinat och politikerna har ett digert jobb med ekonomin framför sig.

– Nummer ett handlar ju om att få en ekonomi i balans och därefter ser vi att vi behöver göra en del andra prioriteringar än den nuvarande majoriteten gjort. Vi har sagt att vi vill prioritera skola, vård och fritid. Vi har ju ett fantastiskt föreningsliv och alla ska ha råd med fritidsaktiviteter. Där vill vi utveckla föreningslivet, exempelvis med aktiviteter kopplade till kulturen.

Finns det pengar till det?

– Här och nu får man ju prioritera om i så fall, men på sikt tror vi att vi kommer komma i balans framöver och då kan vi satsa mer. Sedan är vi en stor socioekonomisk kommun som också är beroende av omvärldsfaktorer.

Hur ser du på det nuvarande styrets insats?

– Det har varit en tuff mandatperiod med ekonomin och där borde man ha agerat tidigare. Jag tycker att man har lyckats med investeringarna inom välfärden, där har det hänt mycket, men ekonomin har varit tuff. Som det känns nu är det ett parti som får ta skulden för det och det ska bli spännande att se hur det blir på söndag.

Borde inte ni också ha legat på hårdare i den frågan?

– Det tycker jag absolut att man kan säga. Vi har alla ett ansvar för att vi hamnat i den här situationen.

Hur har skolan påverkats av nedskärningarna?

– Det är lite för tidigt att säga det just nu och vi har ingen helhetsbild ännu. Det man hör från lärare är att det märks att det är färre vuxna i skolan. Bun väntar in lite siffror på helheten med antal elever i skolan med mera och sedan kommer vi behöva följa upp det. 

Är det aktuellt för er att höja skatten?

– Nej, det ser jag inte att vi ska behöva göra. Det är den absolut sista utvägen.  

Fakta

Socialdemokraterna

Valresultat 2022: 24,65%

Notering i vår Novus-mätning: 30%

Mandat idag: 11

Position: Sitter i opposition.  

Toppkandidater: Alexandra Svensson, Mikael Lång, Rosie Folkesson.

Främsta vallöfte: Vill satsa mer på skola, vård och fritid.  

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Socialdemokraterna i Hultsfred

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: