Oskar Nilssons Målilla tar sig an IFK Motala i en seriefinal på Venhagsvallen.
Foto: Arkivbild
Det var en riktig kaosmatch för 24 år sedan när de här två lagen möttes i en match om en biljett till högsta serien. Den första matchen spelades i Målilla och ett snökaos gjorde att matchen fick avgöras i tre gånger 30 minuter.
SVT fanns också på plats för att göra ett inslag om matchen, men den finska dopningsskandalen i Lahtis exploderade samma dag och allt annat ströks. Därmed packade SVT ihop.
Matchen i Målilla slutade 3-3 och Motala vann returen. Därmed tog östgötarna steget upp i den högsta serien. Nu finns möjlighet att ta revansch på Venhagsvallen.
Med fyra omgångar står de båda lagen på 22 poäng och är i förarsätet vad gäller de två kvalplatserna till Allsvenskan.
– Det ska bli roligt med en riktig seriefinal och det är mycket som står på spel. Det är tajt i tabellen och de här fyra sista matcherna vi har blir viktiga, säger Philip Svensk.
Hur bra är Motala?
– Jag skulle säga att Motala har ett jämnt lag rakt igenom, men de har också en hög spets i sitt lag. De har några riktigt vassa spelare. Överlag tycker jag att det är vi lag som ligger topp fyra som sticker ut i den här serien.
Vädret satte stopp senast
Den här matchen skulle egentligen ha spelats i början av januari, men då satte vädret stopp för toppmötet.
– Det ska inte bli någon nederbörd, utan vi både tror och hoppas på bra bandyväder. Det var hällregn i en hel dag när vi skulle ha mött dem senast, men nu tror vi att det blir bra förutsättningar.
Vad blir viktigast för er del?
– Det är att få till defensiven. Vi har släppt in rätt mycket mål på slutet och bjudit på lite för mycket. Det blir tufft om man släpper in sex bollar. Vi behöver hålla matchen vid liv till sista kvarten. Vi har varit starka i slutet i samtliga matcher och är vi med sista kvarten så har vi stora chanser.
Knut tillbaka i laget
Onsdagskvällens möte är inte det enda viktiga den här veckan. På söndag väntar nämligen tabelltrean Åtvidabergs BK för Målilla.
– Den här veckan är jätteviktig och en av de här matcherna måste vi minst vinna för att ha chans att få kvala skulle jag säga. Så det är matcher som är av stor vikt.
Truppmässigt är alla tillgängliga och den enda korrigeringen från senast är att Knut Gunnarsson kommer in och Isac Mirlund utgår.