Annons:

Sök

Annons:

Målilla slog seriekonkurrenten utan problem:

Målilla Bandy slog Derby/Linköping BK med 9–2 i en träningsmatch på lördagen.

Målilla slog seriekonkurrenten utan problem: "Jättefin anfallsbandy"

Målilla Bandy fortsätter göra bra ifrån sig på försäsongen. I dag blev det seger med hela 9–2 mot seriekonkurrenten Derby/Linköping BK.

Annons:

Redan efter 37 sekunders spel fick Målilla jubla över att ha spräckt nollan mot Derby/Linköping i Hydro Arena i Vetlanda. Viktor Kinder, en spelare som Målilla får nyttja via ett utvecklingsavtal med allsvenska klubben Nässjö, satte 1–0-målet. Leo Isomettä Stolt satte 2–0 efter drygt fem minuter, Martin Lindqvist 3–0 efter halvtimmens spel och Viktor Kinder 4–1 i 44:e minuten.

Gästernas tidiga 4–2-reducering i andra halvlek störde inget särskilt. Målilla vann till slut med 9–2 efter två mål från både Erik Karlsson och Alexander Nelson och ett från Viktor Kinder.

– Vi spelar väldigt bra i dag. Det är inte så mycket att säga om och vi kunde ha gjort ett par mål till, säger Daniel Skoog och fortsätter:

– Vi spelar jättefin anfallsbandy. Många spelare är med och vill ha boll och vi spelar på rättvänd med fart. De hänger inte med alls när vi sätter fart på spelet.

Derby/Linköping är ett av lagen som Målilla ska möta i serien.

– När man ska möta dem i serien måste man göra bra matcher mot dem på försäsongen. Jag är väldigt glad över den prestation vi har i den här matchen, säger Daniel Skoog.

I ett starkt Målilla var Viktor Kinder bäst.

– Han ser riktigt vass ut och alla spelare gör det bra.  

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons: