Annons:

Sök

Annons:

Mycket går på rutin vid arrangerande av klassisk löpartävling

Klassiska löpartävlingen Vårstafetten arrangeras lördagen den 26 april. Foto: Lotta Madestam

Mycket går på rutin vid arrangerande av klassisk löpartävling

Målilla-Mörlunda SKI:s Vårstafett är en tävling för såväl elit som motionär. Mycket är sig likt när tävlingen arrangeras i trakterna kring Målilla och Mörlunda lördagen den 26 april. 

Annons:

Vårstafetten är en tävlings- och motionsstafett i löpning med start och mål förlagt på idrottsparkens löparbanor i Målilla.  

– Varje lag springer åtta sträckor och har åtta deltagare. Alla lag ska ha en löpare per sträcka och det är ingen som ska dubblera och springa flera sträckor. Tävlingen startar på idrottsparken i Målilla och fortsätter via Rosenfors, Lillesjö, Mörlunda, Tveta, Kristineberg och går tillbaka till Målilla. Det är lite blandade underlag med asfalt, terräng och grus, säger Torbjörn Liljegren från arrangörsklubben Målilla-Mörlunda SKI. 

Hur ser intresset ut för årets tävling?

– Än så länge är det väl ungefär som det brukar vara. Det brukar ligga runt 15–20 lag och då tycker vi att det kan vara lönt att arrangera det. Vi håller tummarna för att vi kommer där någonstans. Vi får se hur många lag som ramlar in och anmäler sig. Det går att anmäla sig till och med tävlingsdagen och vi tar emot efteranmälningar, säger Torbjörn Liljegren. 

"Antalet lag har minskart lite grann"

Liljegren noterar att antalet tävlingslag har minskat och antalet lag i motionsklassen ökat.

– Det vi ser är att vi har fått in några familjelag i motionsklassen. Det är roligt att föräldrar, barn och släktingar anmäler sig och springer loppet. Vi har flest anmälda lag i dam- och motionsklassen.

Lagen i tävlingsklassen springer ett maraton, närmare bestämt 42 595 meter, och lagen i företagsklassen, motionsklassen och damklassen springer 35 354 meter. 

– Sträckorna är från 1,2 kilometer upp till 9,5 kilometer i tävlingsklassen. I dam- och motionsklassen springer man inte den långa sträckan på 9,5 kilometer. Man kan säga att det är på en sträcka som de delar på sig.

Den årligt återkommande tävlingen har många år på nacken och arrangerades för första gången 1989. 

– Det är en tradition som håller i sig sedan 80-talet. Jag vet inte vilken gång i ordningen det är nu. Antalet lag har minskat lite grann genom åren och frågan är om löpartrenden som var på 90-talet kommer tillbaka. Då kändes det som att alla sprang och vi hade 65–70 deltagande lag.

"Vet var alla skyltar ska stå"

Torbjörn Liljegren är en av fem personer som har samlats vid ett antal tillfällen och jobbat med att ordna Vårstafetten. Mycket av det förberedande arbetet inför tävlingen har de bra koll på. 

– Arbetet med att sätta upp markeringar för banan går på rutin. Efter alla år vet vi var alla skyltar ska stå nu. Det som kräver lite mer jobb är att få funktionärer till alla platser, men det brukar alltid ordna sig i slutändan. För övrigt är det mycket rutinjobb och vi vet hur vi ska sköta och hantera olika saker inför tävlingen. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: