Annons:

Sök

Annons:

Spetsspelaren börjar hitta formen:

Ahmed Tarabeih blir ett viktigt tillskott för Vimmerby IF som har fått en jobbig start på division 3-säsongen. Foto: Ossian Mathiasson

Spetsspelaren börjar hitta formen: "Ökar med 200 procent för varje träning"

Ahmed Tarabeih är en fotbollsspelare med intressanta egenskaper. Efter långa funderingar har 23-åringen bestämt sig för att spela vidare i Vimmerby IF. 

Annons:

Ahmed Tarabeih har betytt massor för Vimmerby IF de tre senaste säsongerna med sin snabbhet och flexibilitet att göra bra ifrån sig på flera olika positioner. Hultsfredskillen hade efter en skadefylld fjolårssäsong i VIF bestämt sig för att han skulle ta över division 5-laget SK Lojal som spelande tränare. Det gick i stöpet då Venaklubben tvingades dra sig ur division 5 på grund av för många spelarförluster. 

Han har därefter kopplats ihop med flera klubbar i Linköpingsområdet samtidigt som han har varit osäker på sin fotbollsframtid. 

Han gjorde ett lyckat gästspel i Hultsfreds FK under försäsongen och har synts till på flera av Vimmerbys träningar senaste tiden. 

"Jag får vara med när jag vill"

Inför VIF:s match mot Myresjö-Vetlanda i påskhelgen kom ”AT” med beskedet att han spelar vidare i VIF. 

– Jag har tränat med Vimmerby till och från under årets säsong. Jag har gjort någon träning i veckan och ibland har det blivit två träningar. Jag vet inte om jag kommer spela fullt i Vimmerby, men jag tänker att det kanske är bättre att stanna kvar i Vimmerby och vara med så mycket man kan än att trappa ner så mycket och spela i division 6. Jag tänkte efter och kom fram till att det kanske kan bli långtråkigt med att spela i division 6 och pumpa in hur många mål som helst.

Förra säsongens skador har tärt på Ahmed Tarabeihs motivation och lett till att han har tvekat kring sin fotbollsframtid. 

– Har man inte motivationen samtidigt som man har förlorat ganska mycket kondition är det kanske inte så roligt att spela i division 3. Det var det som gjorde att jag var inne på spåret med att gå tillbaka till HFK. Nu har jag tränat med Vimmerby ett tag och de är medvetna om min situation och sätter ingen press på mig. Jag får vara med när jag vill och när jag kan, säger Ahmed Tarabeih. 

Hur känns kroppen nu?

– Det var tufft där ett tag, men nu känns kroppen ändå bra. Det har känts bra på träningarna med Vimmerby de två senaste veckorna och det känns som att jag ökar med 200 procent för varje träning jag är med på. Jag känner att kroppen svarar bra på träningen den här gången. Det har inte varit skador som har stört mig i år förutom vid KM i futsal i Hultsfred när jag bröt fingret och fick gå med gips. Det är sjukdomar som har varit problemet i år. 

Tarabeih spelar inte på lördag

Vimmerby har fått en kämpig öppning på division 3-säsongen med en seger och två nederlag. 

– Jag har kollat alla matcher. Vi ska inte ligga under med 0–3 mot Assyriska, men vi lyckades vända på det och visade prov på stark moral. Vimmerby brukar alltid vara starka i slutet på varje match. Matchen mot Mjölby var lite sisådär, men Mjölby är ett bra fotbollslag som kommer från division 2. Om jag får gissa så tror jag att Mjölby kan vinna serien. Myresjö-Vetlanda var bra och man ska inte ta något ifrån dem. Det var enkelt sagt en dålig match av alla lagdelar och man har sådana matcher ibland där inget funkar. Man ska ändå ge spelarna att de försökte i 90 minuter och gav inte upp. Det blir svårt när man får mål på mål bakåt.

Ahmed Tarabeih kommer inte finnas med i matchtruppen till lördagens bortamatch mot BK Ljungsbro. 

– Min bästa vän gifter sig på lördag så jag kommer inte vara med på matchen. Tanken är att jag ska spela cupmatchen mot Västerviks FF på tisdag. 

Han ser fram emot att börja spela matcher igen. 

– Det är som jag har sagt tidigare, att jag inte har bestämt mig har inte påverkat mig så mycket. Jag har inte tänkt så mycket på fotbollen utan jag har mest fokuserat på mig själv och träning. Nu känns det givetvis skönt att jag har fattat ett beslut.

Hur är formen?

– Konditionsmässigt är det så där, men fysiskt är det bra. Jag har lagt på mig lite mer muskler så det är bara lite kondition kvar att jobba på. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: