Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
HFK tog skön seger i kampen om placeringarna

Julia Ingemarsson var dominant för HFK i vanlig ordning. Foto: Arkivbild

HFK tog skön seger i kampen om placeringarna

Hultsfreds FK och Landsbro IF FK kampar lite om fjärdeplatsen. Då smakade HFK:s 3-2-seger på lördagen extra gott.
– Vi är det bättre laget, säger tränaren Krister Borgh.

Annons:

Hultsfred skaffade sig ett fint grepp om fjärdeplatsen i och med 3-2-segern i dag. Chans att ta tredjeplatsen finns helt klart också. 

– Mycket viktig seger sett till placeringarna. Landsbro är lite bättre än oss första 20 minuterna, men sedan är vi det bättre laget. Framför allt i andra halvlek. Då rör vår målvakt bollen kanske tre, fyra gånger max, säger Krister Borgh.

Hans lag skapade flertalet lägen och segersiffrorna kunde varit större. 

– Vi hade lite svårt att göra mål. Vi skapar bra med chanser, men lyckas inte förvalta dem. De var hyfsade bakåt också, så vi fick verkligen kämpa och slita för poängen. Det var en rättvis seger och vi kunde gjort något mer mål. 

Ida Tuvesson blev tvåmålsskytt och Pauline Schmidt satte ett med huvudet. Julia Ingemarsson gjorde en grym insats.

– Men hela kollektivet kämpar och gör det verkligen för varandra.

HÄR går tabellen att beskåda och analysera.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: