Hultsfreds HF förlorade med 24–31 borta mot Malmslätt Ljungsbro HF på söndagen.
Foto: Stefan Härnström
När Hultsfreds HF låg under med 3–8 efter knappt nio minuters spel begärde tränaren Anton Engqvist timeout för att väcka sitt lag. Det resulterade i ännu fler baklängesmål. HHF var i underläge med 3–12 efter 13 minuter och höll målmässigt jämna steg med Malmslätt Ljungsbro under andra halvan av första halvlek.
– Vi saknar fyra spelare på grund av sjukdomar och jobb och åker dit med en lite svagare trupp än vad vi normalt sett har. Första halvlek är inte bra från vår sida. Det kändes som att ingen ville spela handboll och att man var där och tog närvaro. Det var ingen som riktigt kom igång i första halvlek och vår inställning måste vara bättre, säger Anton Engqvist.
HHF snackade ihop sig i halvtid och hittade ett bättre spel som gjorde att de vann andra halvlek med 16–14. Förlustsiffrorna skrevs till 24–31.
– Vi gjorde också ett byte på målvaktspositionen. Lucas Anemyr kom in och det funkade lite bättre för honom än vad det gjorde för Felix i just den här matchen. Utespelarna kom igång och Lucas fick mer hjälp av försvaret än vad Felix fick, säger Anton Engqvist.
Inte en enda poäng på bortaplan
Det var säsongens sista bortamatch och HHF har förlorat samtliga matcher på bortaplan den här säsongen.
– Vi har ett bortaspöke som vi har haft hela säsongen. Vi har inte tagit en poäng på bortaplan. Det var den här matchen som jag gärna ville att vi skulle ta poäng. Det är något som vi får jobba på nästa år med att vara lite mer taggade när vi spelar på bortaplan. Det går inte att ha så dålig mentalitet på bortaplan.
HHF avslutar seriespelet med hemmamatch mot topplaget IFK Nyköping på söndag.
– Vi går för att avsluta starkt på hemmaplan för att man ska ha en god känsla inför nästa säsong.
Anton Engqvist har ett år kvar på kontraktet med HHF då han skrev på ett tvåårskontrakt inför årets säsong.
– Jag ser ingen anledning till att bryta det. Jag kommer vara kvar nästa säsong och fortsätta bygga på det vi har byggt den här säsongen.
Plus delades ut till den inhoppande målvakten Lucas Anemyr.