Virserums SGF förlorade mot Lenhovda IF med 3–6, vilket betyder att säsongen tar slut i samband med söndagens match mot Linköping Mighty Ravens HC.
Foto: Stefan Härnström
Tränaren Wictor Holmberg gav upp hoppet om att nå förstaplatsen i fortsättningsserien efter tisdagens förlängningsförlust mot IK Guts.
I kväll hade VSGF en sista chans för att skjuta liv i toppstriden vid tre poäng mot serieledaren Lenhovda IF. VSGF föll med 3–6 och är nio poäng efter Lenhovda med en match kvar att spela.
Det betyder att säsongen tar slut i samband med söndagens hemmamatch mot Linköping Mighty Ravens.
– Man vill såklart spela så länge det går på en säsong, men jag tycker att vi själva har sjabblat bort det med torsken hemma mot Eksjö och torsken borta mot Linköping. En tabell ljuger aldrig och vi förtjänar helt enkelt inte att vinna serien. Så är det, säger tränaren Wictor Holmberg.
"Lägger inte så stor vikt vid det"
Ett decimerat Virserum höll jämna steg med Lenhovda i drygt halva matchen. VSGF hämtade upp 3–1 till 3–3 i andra perioden för att sedan släppa in 4–3 i slutminuterna och förlora med 6–3 vid slutsignalen.
– Vi gör det bra efter förutsättningarna, men det blir tufft att spela en sån här typ av match med lite folk, säger Wictor Holmberg.
Hur ser du på förlusten?
– Jag lägger inte så stor vikt vid det. Det känns som att det summerar säsongen i stort. Det känns som att vi får avsluta säsongen som vi började säsongen med lite folk. Vi gör en bra insats i dag och spelar stundtals jättebra hockey. Orken tryter hos oss och de har fyra fulla femmor och bara pumpar på.
Virserum har haft problem med tillgängligheten och förfogat över en tunn trupp denna säsong.
– Vi hade elva spelare i premiären mot Nässjö, gjorde en jättebra match och torskade med uddamålet på grund av att orken tröt. Det var lite så under första halvan av grundserien. Därefter har spelare lämnat på grund av olika anledningar och vi har fått in ett gäng nya spelare.
Virserum spelar mot Linköping på söndag och därefter är säsongen över.
– Det är klart att man har mål med säsongen när man går in i den. Jag känner att man nästan får se den som en förberedelse inför nästa säsong så att klubben kan förbereda sig och göra det riktigt bra då.
"Skrivit på ett kontrakt"
Wictor Holmberg har gjort klart med vad han ska göra i hockeyväg nästa säsong.
– Jag har skrivit på ett kontrakt, men jag säger inte var. Det är ett kombinerat tränar- och sportchefsjobb och vi får se när det kommuniceras.
Blir det en fortsättning i Virserum?
– Jag säger inte var det är. Det kommer kommuniceras så fort alla lag har spelat klart så man kan tänka sig att det blir officiellt i mars.
Beröm delades ut till Daniel Bertilsson, Vilgot Karlsson och Kasper Szostak. Hampus Karlsson gjorde två mål och Elof Einarsson ett.