Annons:

Sök

Annons:

Viktig duo tillbaka för Dackarna till derbyt:

Frederik Jakobsen är tillbaka i Dackarnas startsjua i derbyt mot Västervik. Foto: Ossian Mathiasson

Viktig duo tillbaka för Dackarna till derbyt: "Bra injektion"

Både Frederik Jakobsen och Nazar Parnitskyi har varit saknade för Dackarna. Till derbyt mot Västervik är båda tillbaka.
– Det blir en bra injektion. Jakobsen ser ut att vara tillbaka med full kraft, säger lagledaren Rikard Kling.

Annons:

Frederik Jakobsen var inblandad i en vådlig krasch i polska Bydgoszcz för snart en månad sedan. Det slutade allt annat än bra. Dansken fick tolv stygn i ansiktet och käken och förstörde totalt åtta tänder.

Det här har hållit honom borta från speedwaycykeln ett tag, men i fredags var han tillbaka.

– Han började väl sådär i fredags, men i lördags tog han tolv poäng ungefär. Det gick bra i alla fall och han är tillbaka med full kraft. Både han och Nazar (Parnitskyi) blir en bra injektion, säger Rikard Kling. 

Det här innebär att Dackarna äntligen har sju förare på plats igen. Det är tur eftersom man nu förbrukat alla sina ridersmöjligheter. 

– Tyvärr har det blivit så. Vi har varit förföljda av skador och det är inte bra. Att åka med sju gubbar vill man alltid och det känns bra att det är så nu. Alla är hungriga. 

"Får se efter i morgon"

Ett derby mot Västervik kittlar alltid, även om det rent tabellmässigt kanske inte är matchen av största vikt som väntar för hemmalaget. 

– Givetvis vill man alltid vinna mot Västervik. Förra gången vi mötte dem hade vi inte fullt lag. Vi hade inte våra bästa sju med, men vi tror på det vi kör med nu. 

Vill man sätta sig i lite respekt gentemot Västervik för att inte bli vald av dem?

– Jag vet inte om Västervik är svårare än något annat lag när det väl blir slutspel. Vi förlorade med sex poäng där och hade inte vårt bästa lag då. Jag vet inte vad det säger riktigt heller, men vi får se efter i morgon inför slutspelet. 

Sex poäng skiljer i kampen om bonusen

För Dackarna, som också har Lejonen kvar att tampas med, handlar förstås mycket om att hitta formen.

– Vi vill avsluta snyggt och det är nu man ska börja vara som bäst. Vi famlar lite i mörkret gällande startsjuan och har ingen riktigt fast sjua. Vi har åkt med väldigt många olika uppställningar. Vi får se lite med Rasmus (Jensen) också när han kan vara tillbaka, men vi har två bra motstånd nu och vill känna att vi har fullt ös att ge när det drar iväg. 

Hur ser du på Västerviks lag?

– De har nog inte mycket bättre. Jag tror de får ut ungefär samma av Wojdylo (Patryk) som Smektala (Bartosz). Det är förstås en större skillnad för oss om vi exempelvis kan ta ut Avon (Van Dyck) och sätta in Rasmus (Jensen). 

Västervik vann hemmamatchen med 48-42 och har sex poäng att gå på i bonuskampen. 

– Vi åkte inte på någon dyngsmäll där och då går man alltid efter bonusen. Sedan får vi summera vartefter. Efter tio till tolv körda heat ser man vartåt det barkar och då kan man ändra sin inställning till bonusen eller om vi är nöjda med att ta 46 poäng.

Hur mycket kan insatsen ni gjorde mot Indianerna betyda, tror du?

– Vi åkte riders på "fel" gubbar och grabbarna gjorde det riktigt bra. Vi också som fick till körningen på heaten vi ville. Vi fick maxutdelning i den matchen och det tar vi med oss.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: