Liknande strukturreformer som kommittén låtit analysera inom ramen av sitt uppdrag, har redan genomförts i Danmark. Inför reformen 2007 bedömde danska Sundhedsstyrelsen att ett befolkningsunderlag på 200 000–400 000 invånare behövdes för att säkerställa tillräcklig volym. I SOU 2025:62 konstateras också att Danmark i samband med reformen centraliserade sin akutsjukvård och reducerade antalet akutsjukhus från 40 till 21.
Med Sveriges och Kalmar läns befolkningsunderlag är det inte svårt att föreställa sig vilka konsekvenser en liknande utveckling skulle kunna få. Det är också en viktig anledning till att kommittén i stort var enig om att inte gå vidare med att utreda ett helt statligt huvudmannaskap. Det var, som bekant, bara SD och KD som ville gå längre.
*
SD uttrycker oro för akutvården i länet. Men det allra största hotet mot Oskarshamns sjukhus vore om SD drev igenom sitt förstatligande i strid med de slutsatser som Vårdansvarskommittén själv kommit fram till. Hur långt är SD villiga att gå i sin centraliseringsiver?
Vill SD värna den nära vården bör partiet ta kommitténs samlade analys på allvar och inte försöka förminska den.
Emmy Ahlstedt (c)
Riksdagskandidat, Gårdby
Martin Joelsson (c)
Riksdagskandidat, Västervik
Karin Helmersson (c)
Regionkandidat, Orrefors
Mikael Karlsson (c)
KSO Hultsfred
Peter Karlsson (c)
1:e vice KSO Vimmerby