Sök

Annons:

EXTRA: STORT POLISPÅDRAG EFTER UNGA POJKAR I VÄSTERVIK I KVÄLL

Evelina Olsson, presstalesperson vid polisen, berättar att flera patruller i kväll larmades till en händelse i Västervik. Foto: Gebrebild/pressbild.

EXTRA: STORT POLISPÅDRAG EFTER UNGA POJKAR I VÄSTERVIK I KVÄLL

Flera polispatruller larmades i kväll till Lucerna. Allmänheten hade där gripit två unga pojkar som nu misstänks för flera brott, uppger polisen sent på lördagskvällen.

Annons:

Det var strax innan klockan 18 på lördagskvällen som en person ringde in till polisen och berättade att man hade gjort en envarsgripande av två pojkar under 15 år på Lucerna. Detta uppger polisen sent på lördagskvällen.

– Pojkarna misstänktes då för att ha slagit sönder ett okänt antal rutor på en fastighet på området. Flera patruller skickades till platsen och där utvidgades misstankarna mot de både pojkarna till att även innefatta misshandel och ofredande, berättar Evelina Olsson, presstalesperson vid polisens regionledningscentral, för vår tidning strax innan klockan 22.00 på lördagskvällen.

De närmare detaljerna kring misshandeln och ofredandet är ännu oklara, liksom vem eller vilka som är målsägare i de ärendena.

– Det ska finnas vittnen till händelserna. Båda de misstänkta pojkarna är under 15 år, så de sociala myndigheterna kommer att ta över ärendet, berättar Evelina Olsson.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenshultsfred.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: