Efter dagens exekutiva auktion är en man från Finspång ny ägare av Hotell Dacke. Prislappen landade på närmare 2,2 miljoner kronor.
Foto: Lotta Madestam
Efter flera turer blev den exekutiva auktionen i dag av. Auktionen höll på nästan ända fram till lunch.
– Ja, det blev en ganska lång auktion, med två utrop, berättar Suzanne Roos. Vid första utropet fick vi ett bud på 2,4 miljoner kronor, men inroparen av det budet kunde inte betala under den tiden man har på sig att avlägga handpenningen. Det ska ha varit något problem med kortet som strulade till det.
Därför fick auktionen tas om från början.
– Andra omgången blev högsta budet 2 190 000 kronor. Det var ett bra bud det också utifrån marknadsvärdet på 1,5 miljoner kronor, så Kronofogden godkände även det.
Köparen från Finspång
Enligt Suzanne Roos rör det sig om en man från Finspång.
– Jag fick intrycket av att han var inropare och att hans maka slutligen skulle stå som ägare.
Hur stort var intresset för auktionen?
– Det var ett tiotal spekulanter allt som allt som lade bud. Förutom att några närvarade på plats vid auktionen i Linköping var det spekulanter från både Västervik, Göteborg, Västerås, Södertälje och en från Jönköping.
Suzanne Roos kan berätta att även hotellets tidigare ägare Jorma Isomettä närvarade under auktionen.
– Det var fördelaktigt för spekulanterna, som kunde få svar på och reda ut en del frågor.
"Haft intentionen att ha det kvar"
Han hade fram till auktionen på sig att betala sina skulder, men det gjordes inte.
– Jag har haft kontakt med ägaren och kan tillstyrka att hans intentioner hela tiden varit att behålla hotellet.
Inroparen har nu fram till den 2 mars på sig att erlägga resterande del av pengarna till Kronofogden, för att köpet ska godkännas.
Vår tidning har varit i kontakt med Jorma Isomettä, som inte har tid att kommentera försäljningen just nu.