Annons:

Sök
Klart vilket företag som väljs att leverera kylmaten –

Nu är valet gjort, vilket företag som får chans att leverera kylmat till Hultsfreds kommun. För närvarande levereras kylmat från Vimmerby kommuns centralkök. Foto: Lotta Madestam

Klart vilket företag som väljs att leverera kylmaten – "Väldigt glada"

Intresserade företag har utvärderats och maten provsmakats. Nu har ett företag tilldelats möjligheten att leverera kylmat till Hultsfreds kommun.
– Vi vill fortsätta ha den här tjänsten för de som bor hemma, det är vi väldigt glada för, säger Annie Hermansson, verksamhetschef på kostenheten.

Annons:

Under flera år har kommunen köpt kylmat från Vimmerby kommun. Från den 1 april är det slut med det. Då upphör Vimmerby med egentillverkad kylmat av kostnadsskäl till förmån för färdigrätter från affären – och det får förstås konsekvenser även här.

– Förra året betalade vi cirka 1,7 miljoner kronor till Vimmerby kommun, säger Annie Hermansson.

Därför krävdes en annan lösning. Anbudstiden gick ut den 30 januari och fram till idag har det varit hemligt hur många anbud som kom in till kommunen. Nu kan Annie Hermansson släppa på uppgifterna.

– Vi fick in fem anbud från olika företag, men bara tre uppfyllde alla krav. Ett av de som inte kvalificerade sig var från närområdet. Det föll på företagets ekonomiska ställning och att de heller inte bifogat en korrekt utformad matsedel utifrån vårt krav.

Gjort blindtest

Maten från de tre företag som uppfyllde kraven har också provsmakats, som en del i utvärderingen. 

– Personal från hemtjänst och representanter från pensionsorganisationerna har gjort ett blindtest där de bedömt utseende, doft, konsistens och smak. Även timbalkost, för de med tuggsvårigheter, berättar Annie Hermansson.

Inlämnat anbudspris har vägts samman med betyget på maten kan man säga och i dag har ett företag tilldelats möjligheten att leverera kylmat till kommunen. Vilket är dock hemligt ett tag till.

– Nu är det ute för avtalsspärr, som det heter numera. Beslutet går att överklaga i tio dagar, så vi har inte skrivit avtal än. Därför uppger vi inte företagsnamnet.

Hur långt kommer maten transporteras?

– Det vet vi inte. Det här företaget har rätt att anlita underleverantörer, bara de uppfyller alla våra krav, så vi vet inte vilket företag som kommer tillverka maten.

Valt helt annan linje än Vimmerby

Det rör sig om cirka 23 000 portioner per år som ska tillagas åt kunder med biståndsbeslut om matdistribution. Här har det aldrig varit aktuellt att gå samma väg som Vimmerby och köpa färdigrätter från affären.

– Vi vill fortsätta ha den här tjänsten för de som bor hemma. Det är vi väldigt glada för. Det har aldrig varit något alternativ att inte göra det, utan all input i den här kommunen har varit att det ska lösa sig.

Hur tänker du som verksamhetschef kring det?

– Jag är stolt över att kvalité vägts in i upphandlingen, att det är en stor del och att även pensionärsorganisationerna fick vara med och tycka och tänka om de här portionerna.    

Hur blir kostnaden för den här lösningen, jämfört med det Hultsfreds kommun betalat till Vimmerby?

– Det vet vi inte än, utan priset som företaget lämnat i anbudet är sekretessbelagt. De har lämnat ett anbudspris och det är först när vi skriver avtalet som priset bestäms eftersom det är taxestyrt.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: