Annons:

Sök

Annons:

  • Säsongsrustar: Loppis gör entré på välbesökt event

    Lions rustar för loppispremiär. Stefan Löfqvist och Jan-Olof "Jante" Johansson konstaterar att det nog aldrig funnits så många grejer. Foto: Lotta Madestam

  • Säsongsrustar: Loppis gör entré på välbesökt event

    Inger Nilsson plockar fram påskprylarna som får en framträdande roll vid premiären. Foto: Lotta Madestam

  • Säsongsrustar: Loppis gör entré på välbesökt event

    Kassören Carl-Ola Cademark hoppas på bra försäljning eftersom man ser att behoven av hjälp ökar. Foto: Lotta Madestam

Säsongsrustar: Loppis gör entré på välbesökt event

Målilla-Mörlunda Lions Club rustar för en ny säsong, med premiär på påskafton.
– Vi hoppas förstås att intresset för återanvändning fortsätter, för vi ser att behoven växer, säger kassör Carl-Ola Cademark.

Annons:

Både tisdagen och onsdagen har varit vikta för att städa och göra loppisladan i Stora Aby klar för sommarsäsongen.

Medlemmarna kunde konstatera att det kommit in en stor mängd prylar medan man haft stängt under vintern.

– Ja, vi har väldigt mycket grejer. Så fullt tror jag inte att det varit tidigare, utan vi har fått in mer än vanligt vill jag nog påstå, säger vice president Jan-Olof "Jante" Johansson.

Nyhet för året 

Premiären blir på påskafton, sedan blir det en veckas uppehåll innan man öppnar lördagar från och med den 3 maj.

– I år kommer vi vara med på Upptäckardán, det blir första gången och vi kommer också vara en del av ”Loppis Poppis” som inleds den 18 maj.

Kassören Carl-Ola Cademark hoppas förstås på bra försäljning även i år kan tilläggas. För loppisen är populär, det rådet det ingen tvekan om. Även att konkurrensen är hård, medlemmarna konstaterar att det poppar upp loppisar lite överallt i kommunen.

– Vi hoppas förstås att intresset för återanvändning fortsätter, så vi får in pengar för vi ser att behovet av hjälp växer överallt.

Om du får drömma fritt om säsongen 2025, vad ser du framför dig då?

– Som kassör hoppas jag att det blir bra försäljning, att det tömmer av och vi får in nytt. Och att vi får in fler nya medlemmar, medelåldern i Lions stiger varje år, så två-tre nya, kanske lite yngre pensionärer vore välkommet.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: