Annons:

Sök

Annons:

Lokala föreningar uppmuntrades med gåva –

Steve Balk och Erik Balk från Vena Skytteförening samt Anna Karlsson, Jonathan Lindström och Lukas Gilpin, Hultsfreds Handikapp Idrottsförening, flankeras av Hjalmar Karlsson och Tomas Lockström. Foto: Lotta Madestam

Lokala föreningar uppmuntrades med gåva – "Kul ge tillbaka"

Socialdemokraterna i Hultsfred fortsatte traditionen med att dela ut stipendier till föreningar. På fredagen uppmuntrades två lokala föreningar som tillsammans når många människor.
– Vi känner oss hedrade, sa Steve Balk i Vena Skytteförening.

Annons:

Vena Skytteförening och Hultsfreds Handikapp Idrottsförening fick glädjen att ta emot årets stipendier från Socialdemokraterna i Hultsfred.

– Vi har delat ut dem på julskyltningen tidigare, nu tyckte vi det passade bra på julmarknaden, sa initiativtagaren Tomas Lockström.

Utöver en ros, förstås, överlämnades 2 500 kronor var till föreningarnas representanter.

– Vi känner oss hedrade, sa Steve Balk i Vena Skytteförening, som mottog gåvan ihop med Erik Balk.

Vet ni redan nu vad pengarna ska användas till?

– Vi kommer att öronmärka dem för våra ungdomar, i och med idrottsskolan har vi fått väldigt många unga aktiva i vårt luftgevärsskytte, säger Steva Balk.

– Jag tror också att vår satsning på elektronisk markering bidragit till det ökade intresset. Veteranerna har också fördubblats sedan vi fick hjälp att investera i det, säger Erik Balk.

Viktig förening för många

Anna Karlsson, Lukas Gilpin och Jonathan Lindström mottog gåvan till HHIF, som driver innebandy och bowling.

– Vi har 20 stycken aktiva i innebandyn, där den yngsta är 13 år och äldsta strax över 60, säger Jonathan Lindström.

– På bowlingen kan vi vara upp till tio vuxna, tillägger Anna Karlsson, som ansvarar för den idrotten inom föreningen.

Båda grupperna kommer få del av pengarna.

– Bland annat kommer det gå till material till innebandyn, vi har en del gammalt som behöver bytas ut.

Annons:

”Kul att ge tillbaka” 

Det var tredje gången lokala föreningar uppmuntrades, tidigare har stipendierna gått till Hultsfreds Basketbollklubb följt av IBK Svala och Faggemåla BTK förra året.

Vad som händer framåt med utdelningen vågar inte Tomas Lockström lova, för Socialdemokraternas norra och södra föreningar står inför en sammanslagning.

– Jag ska ”slåss” för en fortsättning. Idén kom till genom att vi hade lite pengar över, kan man säga, sedan vi stått på marknader och ordnat lotterier. Det är kul att ge tillbaka till föreningslivet.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: