Annons:

Sök

Annons:

  • Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

    Ett bidrag från länsstyrelsen på drygt en halv miljon kronor möjliggjorde renoveringen av bron i Hultarp. Foto: Lotta Madestam

  • Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

    Det har lagts många ideella arbetstimmar vid bron som var i sämst skick på sträckan mellan Virserum och Hultsfred. Inledningsvis plockades både räls och sliprar bort. Foto: Lotta Madestam

  • Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

    Räcken och brobalkarna har blästrats och målats av fackfolk, så det görs på rätt sätt med rätt färger som motsvarar som det var förr. Foto: Lotta Madestam

  • Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

    En nyhet för året är att cykla dressin från Virserum till Flaten via Hultarps station. Foto: Lotta Madestam

  • Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

    På grund av broreparationen cyklar man fram till bron, går förbi den och möta av nya dressiner på andra sidan, för att fortsätta turen till Flaten station. Foto: Lotta Madestam

Bidrag på en halv miljon möjliggör välbehövlig renovering av bro

Föreningen Smalspåret Växjö-Västervik har fått drygt en halv miljon kronor i bidrag till att restaurera den gamla bron i Hultarp.
– Att vi beviljades bidraget möjliggjorde renoveringen, säger föreningens Dennis Blomfeldt.

Annons:

Länsstyrelsen ställde sig bakom smalspårsföreningens ansökan om ekonomiskt bidrag till att göra i ordning en av broarna utmed sträckan, alldeles i närheten av Hultarps station, mellan Virserum och Målilla.

– Sträckan från Virserum och hela vägen norr över har ju förklarats som byggnadsminne och då kan man få bidrag från länsstyrelsen till den antikvariska merkostnaden, som det heter, berättar Dennis Blomfeldt i Föreningen Smalspåret Växjö-Västervik, som verkar för bevarandet av den södra delen av smalspåret.

Stort behov av renovering 

Just den här bron var samtidigt i sämst skick på sträckan, så det fanns ett stort behov av renovering. Så det var ett tacksamt besked att få från länsstyrelsen, att föreningen får hjälp med närmare 527 000 kronor, mot att man bidrar med ideellt arbete.

– Det handlar om åtskilliga ideella timmar då allt gammalt har tagits bort. Vi började med att plocka av allt med sliprar, räls och räcken tills bron var helt naken, bara brobalkarna var kvar. De har blästrats och målats av fackfolk, så det görs på rätt sätt med rätt färger som motsvarar som det var förr. Sedan ska allt byggas upp igen med nya sliprar och gångplank, så det återstår fortfarande en del arbete. 

Den här säsongen har föreningen också en helt ny dessinsträckning att erbjuda den som vill cykla på den smalspåriga järnvägen.

– Sträckan mellan Virserum och Flaten hade premiär för några veckor sedan, så vi har hjälp av feriearbetare som vi brukar ha.

Hur har den nyheten tagits emot så här långt?

– Bra, vi har ett antal tågintresserade som prickar av så fort man får cykla på en ny sträcka, så det är högt bokningstryck redan, säger Dennis Blomfeldt som tycker det är roligt att föreningen fått ordning på just den sträckan.

– Vi har hållit på med den delen en tid, med röjning och fixat stängslet på ett ställe. Nu är sträckan bra i ordning, så i vintras bestämde vi oss för att ha dressincykling här, istället för mot Åseda. Man cyklar fram till bron, går via en gångbro och så väntar det andra dressiner på andra sidan. Så man får brorenoverandet som extra krydda. 

Annons:

Rälsbussgaraget klart

Föreningens medlemmar ligger med andra ord inte på latsidan. Man kan också bocka av byggandet av ett rälsbussgarage med målet att få plats med sex rälsbussar i nära anslutning till stationen i Virserum.

– Byggnaden i sig är färdigt. Det sista vi håller på med är själva spåret in i rälsbussgaraget. Så det är inte dags för invigning riktigt än. Vi säger ingen tid, utan det får bli när allt är klart, säger Dennis Blomfeldt.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: