Sök

Annons:

Svaren har kommit – lugnande besked efter larm om asbest

Analyssvaren visar att det inte är någon asbest i luften i Knektagårdens källare. Foto: Lotta Madestam

Svaren har kommit – lugnande besked efter larm om asbest

Nu har analyssvaren kommit efter oron för att det är asbest i luften i Knektagårdens källare. Hultsfreds Bostäders vd Helena Grybäck Svensson har lugnande besked.

Annons:

Tidigare i september stängdes Knektagårdens källare av. Fysioterapeuternas skyddsombud, Kristina Magnusson, lade ett skyddsstopp för lokalen. Sedan dess har allt tillträde till källaren varit förbjudet.

Anledningen är en vattenskada där stora delar av källaren vattenfylldes, med följden att golvplattor började släppa och golvlim som man misstänkte innehöll asbest låg helt öppet.

– Att det finns asbest i huset är känt sedan länge. Vi har haft möten med arbetsgivaren vid flera tillfällen och fått förklarat för oss att det inte är farligt så länge asbesten ligger dold och inkapslad. Nu har plattorna lossnat och vi vet att asbest finns. För oss är det här en allvarlig arbetsmiljöfråga, sa Kaiza Larsson, ordförande för Kommunal Hultsfred-Högsby, då till Dagens Hultsfred.

Inte asbest i luften

I Knektagårdens källare är det vanligtvis mycket personal i omlopp, så konstaterandet skapade en oro hos personalen som ifrågasatte vem som tar ansvar om de får lungcancer.

Hultsfreds kommun tog det hela på allvar i sin roll som arbetsgivare, så prover togs av anlitad asbestsanerare och nu har analyssvar kommit.

Enligt Helena Grybäck Svensson, vd på AB Hultsfreds Bostäder, visar svaren att det inte är någon asbest i luften i Knektagårdens källare.

”Det var ingen asbest i något av proverna", meddelar hon på mail till Dagens Hultsfred.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: