En man döms till fängelse i två veckor och bilen tas ifrån honom.
Foto: MostPhotos
Det var den 10 juni i somras som mannen körde bil på en mindre väg i Hultsfreds kommun. Han stoppades då av polisen och blev rapporterad för grov olovlig körning.
En kvinna i 40-årsåldern befann sig också i bilen och hon har åtalats för tillåtande av olovlig körning. Detta eftersom hon helt sonika låtit mannen, som saknar rätt till det, framföra bilen.
Åklagaren har yrkat att den beslagtagna personbilen och bilnyckeln ska förverkas från mannen. Alltså helt enkelt tas ifrån honom.
MELLANRUBBIS
Mannen har erkänt gärningen och döms nu för grov olovlig körning. Kvinnan har nekat och uppgett att hon somnade till i bilen och inte visste vem som körde den. Kvinnans uppgifter kan dock inte fria henne från ansvar, menar rätten.
Kvinnan döms för tillåtande av olovlig körning och påföljden blir dagsböter på 1 500 kronor. Mannen, som tidigare är dömd för liknande brott, har återfallit i brott och tingsrätten bestämmer därför påföljden till två veckors fängelse.
Dessutom anser rätten att bilen behöver förverkas för att förebygga fortsatt brottslighet.