Annons:

Sök

Annons:

Man och kvinna sågs stjäla dator på skola under påsklovet

En man och en kvinna stal en dator på Albäcksskolan i Hultsfred under påsklovet. Foto: Lotta Madestam

Man och kvinna sågs stjäla dator på skola under påsklovet

Två okända personer, en man och en kvinna, stal en dator på Albäcksskolan i Hultsfred under påsklovet.

Annons:

Polisen har fått in en anmälan om en inbrottsstöld på Albäcksskolan i Hultsfred som inträffade den 8 april på påsklovet.

– Det är oklart varför man inkommer med anmälan först nu, säger Hampus Haag vid polisen i Vimmerby.

Man har på övervakningskameran sett att en man och en kvinna, som inte är behöriga på skolan, har tagit sig in och tillgripit en dator någon gång mellan klockan 14 och 15 den 8 april.

– Vi håller på i detta nu och ska inhämta övervakningsfilmen för att se om vi kan identifiera vilka de två personerna är. Det är oklart hur de tog sig in på skolan, säger Hampus Haag vid polisen i Vimmerby.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: