Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Hultsfred

ÅTAL: HULTSFREDSBO SKA HA ONANERAT FRAMFÖR KVINNOR

På den här bänken ska mannen ha suttit och onanerat medan kvinnorna badade vid bryggan. Foto: Polisens förundersökning

ÅTAL: HULTSFREDSBO SKA HA ONANERAT FRAMFÖR KVINNOR

En man från Hultsfred, cirka 35 år, åtalas för sexuellt ofredande. Mannen ska ha onanerat framför tre kvinnor på en camping på Öland den 20 juni i år.

Annons:

De tre kvinnorna har lämnat överensstämmande vittnesmål. De ska ha besökt servicehuset på Kapelluddens camping i Borgholm vid sjutiden på morgonen. Där stötte de på mannen från Hultsfred och han ska sedan ha följt efter kvinnorna till en brygga, satt sig vid en parkbänk en bit ifrån bryggan och börjat onanera. Förloppet ska ha pågått i mellan fem och tio minuter.

Kvinnorna konfronterade mannen och tog bild på honom. Polis kontaktades och nu åtalas mannen för sexuellt ofredande. I förhör har kvinnorna uttryckt att det var obehagligt.

”Mannen kändes påverkad, han var liksom borta. Det hela kändes chockerande och olustigt, man har ju bara hört om sådant här tidigare”, har en av kvinnorna sagt i ett förhör.

Tycker att anklagelsen är sjuk

Mannen förnekar brott och säger att misstanken ”är rätt sjuk”. På polisens fråga om han haft händerna innanför byxorna svarar han såhär:

”Det kan jag inte svara på, jag satt vid vattnet. varför skulle jag ens, jag undvek dem och jag valde att gå längst med stranden för att det var märkligt att jag skulle vara så nära dem. jag satt långt ifrån. Hur kan de ens se vart jag haft mina händer med tanke på avståndet? Min bild är att jag inte haft handen innanför byxan.”

Kvinnorna begär 20 000 kronor vardera i skadestånd.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: