Sök

Annons:

Stort intresse när dokumentär om Maja Nyblom visades på Palace Hotell

Intresset var enormt för att se dokumentären om Maja Nyblom. Foto: PRO

Stort intresse när dokumentär om Maja Nyblom visades på Palace Hotell

Det blev succé då Hultsfred-Vena PRO, i samarbete med Cristian Ryning från Palace hotell, bjöd in till pubkväll med filmvisning. Filmen som skulle visas var dokumentären om ”Majas hotell”. Intresset var så stort (92 anmälda) att man valde att dela upp arrangemanget på 2 dagar av utrymmesskäl.

Annons:

Kvällen inleddes med att bl a Christian hälsade välkommen och därefter serverades goda smörrebröd med valfri dryck innan filmen kördes igång.

Maja Nyblom berättade i filmen att hon drev Palace hotell under 45 år tillsammans med sin man Olle, men efter hans död beslutade hon att driva hotellverksamheten på egen hand och det gjorde hon ända fram till 94 årsåldern.

Maja älskade sitt hotell och sina gäster och många återkom ofta och det hände inte sällan att hon skrev brev till dem efter deras vistelse på hotellet.

*

Man kan säga att Maja hade minst tre passioner i livet: arbetet på hotellet, social gemenskap och dans. Hon var inte så benägen att ta emot hjälp utan ville sköta allt själv för då fick hon allt på ”sitt sätt” och hon var en riktigt bestämd dam. Maja tyckte inte om att vara ensam och eftersom tiden inte räckte till att skaffa vänner utanför verksamheten blev hotellgästerna hennes vänner och hennes favoritgäster var de som inte låste in sig på sina rum utan kom ut för att umgås med henne och andra gäster

Och så var det det här med dansen. Maja älskade att dansa och det gjorde hon ofta ända upp i över 90-årsåldern och man kunde förstå att hon var bra på det. En kavaljer beskrev henne som ”lätt som en fjäder”.

Hultsfredsfestivalen var en höjdpunkt för Maja och då var hotellet fullbokat med gäster och Maja levde upp och trivdes som ”Fisken i vattnet”.

Annons:

*

Vilken fantastisk kvinna Maja var!

Dokumentären om Maja lockade till många skratt, men den var också lite sorglig bl a med tanke på att Maja avskydde ensamhet och att hennes syn försämrades

Det blev två riktigt trevliga kvällar och jag tror att Maja gärna skulle vilja ha varit med och deltagit i samtalen och skratten runt borden.

Nästa medlemsträff med PRO blir den 17 september och då kommer Lennart Palm från Radio Kalmar och berättar och sjunger.
Ann Persson

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: