Annons:

Sök

Annons:

Han blir assisterande tränare i Svala:

Mathias Karlsson kliver in som ny assisterande tränare i IBK Svala. Foto: IBK Svala

Han blir assisterande tränare i Svala: "Kändes helt rätt"

Gustav Tegberger Karlsson är ny huvudtränare för IBK Svalas herrlag. Det står nu klart att Mathias Karlsson kliver in i rollen som assisterande tränare.

Annons:

Snart två månader har gått sedan Gustav Tegberger Karlsson presenterades som herrlagets nya huvudtränare. Sedan dess har det varit lugnt på tränarfronten. Nu meddelar division 5-klubben att Mathias Karlsson hoppar på uppdraget tillsammans med ”TK”.

Mathias har många år bakom sig i IBK Svala både som spelare, men även tränare i ungdomslag samt i både herr- och damlaget.

”Detta känns väldigt kul och spännande, jag och TK känner varandra väl både på innebandyplanen och utanför, det har blivit ett gäng säsonger nu där jag inte varit med på något sätt och känner att jag saknat innebandyn, och då kändes detta helt rätt att hoppa på med en sådan här kompanjon”, säger Mathias Karlsson i en kommentar till klubbens Facebooksida.

Gustav Tegberger Karlsson ser positivt på lösningen.

”Väldigt skönt att detta är klart, och riktigt kul att Matte ville hoppa på det här tillsammans med mig. Mathias kan mycket innebandy och har många års erfarenhet, vi känner varandra utan och innan så detta ska bli otroligt kul”, säger Gustav Tegberger Karlsson i en kommentar till klubbens Facebooksida.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Tabellservice

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: