Anna Edvardsson och Jonny Bengtsson ser flera fördelar med att Hultsfreds kommun ansluter sig till Sydostjouren istället. Foton: Privat/Lotta Madestam
Hultsfreds kommun har ett avtal med Höglandets socialjour om gemensam socialjour sedan 2018. Utöver Höglandets kommuner är det bara Hultsfred och Vimmerby som ingått i den.
Nuvarande samverkan med Höglandets socialjour kan komma att förändras och det kan innebära att kommunen inte längre kan vara ansluten.
– Mot bakgrund av det har förvaltningen haft en dialog med Sydostjouren om möjligheten att ansluta sig till den verksamheten. Beslutet tas i november och planeras genomföras från årsskiftet. Först måste övriga redan anslutna kommuner fatta beslut i sina respektive kommuner kring nya medlemmar, förklarar Anna Edvardsson, (C) socialnämndens ordförande.
I den samverkan ingår redan alla kommuner i Kalmar län, med undantag av Hultsfred och Vimmerby, och dessutom Karlskrona kommun. Vimmerby har också för avsikt att teckna avtal med Sydostjouren.
Ser flera fördelar
Det här innebär inga ökade kostnader, utan kan rent av bli något billigare då Sydostjouren tar betalt utifrån antalet invånare. Så Anna Edvardsson och Jonny Bengtsson (S), andre vice ordförande, ser bara fördelar. Kommunerna i länet samverkar ju redan inom flera andra området, så man tänker att bytet kan stärka och underlätta det regionala samarbetet ytterligare.
– Vi har inte tillhört samma polisområde som Höglandet, så det här blir en förenkling. En annan fördel med att gå över till Sydostjouren är att de kan dokumentera direkt i våra journalsystem. Tidigare har socialsekreterarna fått efterdokumentera in i journalen, så det här blir absolut en fördel, säger Anna Edvardsson.
– Vi vill tillägga att vi varit nöjda med Höglandets socialjour hittills, utan vi vill samordna till länet, och det vill de också, säger Jonny Bengtsson.
Kostnaden för detta beräknas uppgå till knappt 500 000 kronor, som idag ligger utanför nämndens budget.