Annons:

Sök

Annons:

Hultsfredsbo anmäler butik till ARN – ska ha köpt defekta skridskor

Skridskorna på bilden har ingenting med artikeln att göra. Foto: MostPhotos

Hultsfredsbo anmäler butik till ARN – ska ha köpt defekta skridskor

En kvinna från Hultsfred anmäler en butik i Örebro, efter att ha köpt konståkningsskridskor för 11 000 kronor.

Annons:

Kvinnan ska ha köpt ett par dyra konståkningsskridskor till sin dotter från en butik i Örebro i våras.

Efter påvisade defekter har kvinnan krävt att få reklamera varan och häva köpet. Företaget sa nej till kvinnans krav, och därför anmäler hon företaget till Allmänna reklamationsnämnden (ARN). 

Ska ha flera defekter

Enligt anmälan ska köpet ha gått till en fysisk butik, men personal har monterat och slipat skenorna för att sedan ha skickat dem med posten. När kvinnan får hem skridskorna ska det ha funnits fel som inte påträffats i butiken, bland annat avskavd färg och olika typer av slitage. Vidare ska skorna sakna en innersula, samt ska fodret ha smält vid uppvärmning.

”När man köper skridskor för sådana här summor så vill man att allt ska vara perfekt speciellt om man åkt många mil för att prova ut skridskor hos någon som påstår sig vara ett proffs med lång erfarenhet inom branschen.”, skriver kvinnan i anmälan. 

Kvinnan begär i första hand full återbetalning av varan. I andra hand vill hon ha en ny vara, som inte har hanterats av samma säljare, med 30 procents prisavdrag. Kvinnan motiverar kravet med att skidskorna är ”obrukbara”.

Nu går ärendet därmed vidare till ARN för bedömning. 

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: