Annons:

Sök

Annons:

Myndighet konstaterar brister hos restaurang i Hultsfred

Bilden är en genrebild. Foto: Pixabay

Myndighet konstaterar brister hos restaurang i Hultsfred

Arbetsmiljöverket har inspekterat en restaurang i Hultsfred och hittat brister i verksamheten. Dessa ska nu vara åtgärdade senast i mitten av september.

Annons:

Det var vid en inspektion i början av juli som bristerna uppdagades. Enligt inspektionsmeddelandet ska restaurangen sakna brandsläckare och brandfilt, vilket man nu kräver ska finnas i anslutning till fritösen.

Man slår också fast att tillräckliga skyddsåtgärder inte har vidtagits vid hanteringen av frätande rengöringsmedel i diskutrymmet, där viss skyddsutrustning samt ögonspolningsanordning saknas.

Arbetsmiljöverket meddelar att man kommer att utföra en oanmäld återkontroll efter den 14 september. Om bristerna då inte är åtgärdade kan myndigheten komma att besluta om ett föreläggande eller förbud, skriver man.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenshultsfred.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: