Sök

Annons:

  • Storsatsning på helt ny anläggning –

    Så här planeras Målilla GoIF:s fotbollsgolfbana se ut, där de blå rutorna visar utslagsplatserna. Anläggningen planeras stå klar i april. Bilden är ett montage. Foto: Arkiv/Privat

  • Storsatsning på helt ny anläggning –

    Swedbanks Anna Erlandsson och Tommy Rälg från Sparbanksstiftelsen Kronan överlämnade 20 000 kronor till Målilla GoIF:s representant Victor Elofsson. Foto: Privat

Storsatsning på helt ny anläggning – "Tror verkligen på idén"

Målilla GoIF ska bygga kommunens första fotbollsgolfbana. Till våren ska en anläggning om nio hål vara klar i idrottsparken.
– Det ska vara kul att komma dit, och kul att komma tillbaka, säger klubbens Victor Elofsson.

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Moderaterna i Hultsfred

Det syns redan spår av satsningen på Målilla Idrottsplats. Markarbetet är redan gjort för att gräset ska hinna växa upp och banan ska vara klar till våren.

– Planen är att det ska gå och spela från april, beroende på hur vintern blir förstås, säger Victor Elofsson, som är en av de som jobbar med projektet.

Möjliggörs tack vare bidrag

Satsningen har fått ekonomiskt bidrag från flera håll. Senast i tisdags fick klubben 20 000 kronor från Sparbanksstiftelsen Kronan. Tidigare har man fått lika mycket från kultur- och fritidsförvaltningen och 10 000 från Målilla Samhällsförening.

– Det rör sig om en väldigt stor satsning som klubben inte hade haft möjlighet att genomföra på egen hand, så fotbollsgolfbanan blir av helt och hållet tack vare bidrag och att Mattias Stenfeldt som driver Målilla Mek gjort markarbetet gratis. Det har haft stor betydelse för projektet.

Hur väcktes tanken?

– Det började med att vi gjort upprustningar i idrottsparken, den är extremt välskött av våra vaktmästare som håller den jättefin. Belysningen har börjat fungerar och vi har fått upp hjärtstartare. Här bedrivs också boule och padel, utöver fotbollen, säger Victor Elofsson och fortsätter:

– Men, det finns utrymme för fler saker att göra. Det väckte tanken på fotbollsgolf, lite som discgolfen i hembygdspaken i Hultsfred fast med fotboll.

Annons:

”Kul att komma tillbaka” 

Anläggningen kommer följa idrottsparkens ytterkant, runt A-planen och vidare in runt B-planerna.

– Det blir nio hål, så det blir en ganska stor bana för att det ska ta ett tag att gå runt. Det ska vara kul att komma dit, och kul att komma tillbaka, säger Victor Elofsson som verkligen tror på idén.

Ambitionen har hela tiden varit att göra en aktivitet för alla, den kan utövas helt kostnadsfritt med fokus på folkhälsa.

– Vi vill få folk att röra på sig, och här kan alla delta. Från de yngsta till de äldsta. Det går att spela dygnet runt och året runt så länge vädret tillåter. Tanken är att vi ska använda gamla träningsbollar, som inte håller för fotbollen, så att det alltid finns bollar att låna om man inte har egen. Det är viktigt att det finns saker att göra i kommunen, roliga aktiviteter som inte kostar pengar.

Första i kommunen

Det här blir kommunens första fotbollsgolfbana. 

– Jätteskoj att vi får första fotbollsgolfbanan i kommunen. En motionsform som främjar alla. Mycket trevligt, kommenterade Tommy Rälg från Sparbanksstiftelsen Kronan när checken överlämnades.

Om uppgifterna Victor Elofsson fått fram finns det ingen närmare än åtta mil bort, i trakterna av Vetlanda.

– Jag har varit där och tittat för att få inspiration till hinder, säger han.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: