Annons:

Sök

Annons:

  • Andreas "Didde" Harrysson fick Målilla-Gårdveda Hembygdsförenings stipendie under torsdagens sommarfest. Foto: Privat

  • Marlene Karlström och Hampus Haag uppträdde. Foto: Privat

  • Den riksbekante musikern Kalle Moraeus underhöll tillsammans med Anders "Lunkan" Lundqvist. Foto: Privat

  • En fullsatt Målilla kryka, 350 personer, kom till konserten. Foto: Privat

"Didde" fick Målilla-Gårdvedastipendiet på Sommarfesten

 Torsdagen blev en festlig dag i Målilla med två evenemang i samhället. Först konserten i Målilla kyrka med Kalle Moraeus och därefter Målilla-Gårdveda Samhällsförenings sommarfest på Skeppet där dartspelaren Andreas "Didde" Harrysson fick ta emot föreningens stipendium för sina insatser.

Annons:

 I Målilla kyrka uppträdde den riksbekante musikern Kalle Moraeus tillsammans med Anders "Lunkan" Lundqvist. Konserten blev en succé med 350 personer i en fullsatt kyrka. Det arrangemanget bjöd samhällsföreningen på tillsammans med Aspelands pastorat och Kulturföreningen Den stora gemenskapen.

 Klockan 18 tändes grillarna utanför samlingslokalen Skeppet när det var dags för Sommarfesten. För de som inte tagit med något eget att grilla så kunde man köpa hamburgare och lite annat av Lönneberga Matverksta som fanns med. Det blev även uppträdande av Marlene Karlström och Hampus Haag.
 Den stora höjdpunkten var det årliga utdelandet av samhällsföreningens stipendium som går till någon från trakten som utmärkt sig. Något årets pristagare verkligen gjort - det var nämligen ingen mindre än darttalangen Andreas "Didden" Harrysson.

Ville uppmärksamma Andreas

 Målilla-Gårdveda Samhällsförenings ordförande Anders Dahlström delade ut priset berättade för vår tidning att man med sitt årliga stipendium ville uppmärksamma Andreas som är uppväxt och har levt i Gårdveda hela livet.

- Vi är stolta över hans framgångar och att han gjort Målilla känt. Det var en lång resa för honom, genom kval och tävlingar, till dart-VM. Där skapade han stor uppståndelse inför de tusentals, jag kanske miljontals som såg honom på tv eller var i lokalen.
Vi har hållit stipendieutdelandet väldigt hemligt, jag tror inte han vetat om det själv.

 Stipendiet är på 5000 kronor och Anders vill se det som en uppmuntran till fortsätta framgångar i dartvärlden för "Didden".

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons: